Han Deresi fantom ağlardan temizleniyor

Bahir ve iç sularda unutulan veya tecezzi edilen, ahali arasında “hayalet apışlık” yerine tabir edilen av araçlarının temizlenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca hesaplı proje kapsamında, Batman’ın Sason ilçesindeki Konak Deresi’nde düzentileme yapıldı.

Bakanlığın “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” Konak Deresi’nde birlikte uygulanıyor.

Üç şahsiyet ehlivukuf ekiple sürdürülen ve aynı hafta süren saffet çalışmalarında, 50 kilograma andıran balık ağı toplandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Vazıh, gazetecilere yaptığı açıklamada, Eğlek Deresi’nin hayalet av araçlarından temizlenmesi için çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Bakanlık vasıtasıyla hesaplı proje ile iç sularda birlikte katışıksızlık çalışmalarının yürütüldüğünü rapor fail Aydın, “Hele nesli tehlikede olan türlerin korunması üzere bu çalışmalar haddinden fazla oylumlu. İlimizde bile Batman Bantlı Çöpçü Balığı var. Kırmızı listede yer alıyor. Amacımız vatandaşların suya bıraktıkları av araçlarını elde etmek.” dedi.

Aydınlık, derenin kısaca 26 kilometrelik kısmının hayalet ağlardan temizlendiğini dile getirerek, 2023 yılında de değişik bölgelerde sililik çalışmalarının bitmeme edeceğini kaydetti.

Share: