Hamsinin fiyatı Rize’de 10, Sivas’ta 70 liralık

Hamsinin fiyatı Rize’de 10, Sivas’ta 70 lira

Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğundan yağlık Rize’de kilogramı 10 liradan satılan hamsi Sivas’ta 70 liraya müşteri buluyor

SİVAS Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğundan belde Rize’de hamsinin kilogram fiyatı 10 liraya büyüklüğünde düşerken Sivas’ta bibi 70 liraya satılması tepkilere hastalık oldu. Tüketiciler efdal fiyatlarla hamsi tüketmekten yakındı. Satıcılar ise fırtınayı esbabımucibe göstererek kendini savundu. Balık kabul etmek için kuzuluk giden Vuzuh Kaya, güzeşte hafta 40 liraya satılan hamsinin bu hafta 70 liralık olduğunu söyledi.

“Denizde balık namevcut, çıksa üstelik pahalı oluyor”

Balıkçı Müştehi Güldeş, balığın az çıkmasından âlem fiyatların efdal olduğunu belirterek, “3 gündür Karadeniz’de sıkıntı var ve balık çıkmıyor şuanda. Denizde balık namevcut, çıksa da fiyatlı oluyor. Beş Altı olan balık İç Anadolu’ya gelmediği için fiyatlı oluyor. Sabık seneye bakarak fiyatlar biraz aşkın, hamsinin bugünkü fiyatı 70 teklik ama fırtına olmasa hamsi fiyatı 40 liraya büyüklüğünde düşebilir. Karadeniz’de balık çıkmadığı için pahalı, mazi 50 liralık olan hamsi bugün 70 lira. Fiyatlar makul olursa azrail kıvançlı oluyor ama fiyatlar faziletli olunca vatandaşlar almıyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar cebimizi yakıyor”

Balık ahzetmek amacıyla hale gelen Fer Kaya, fiyatların çokça yüksek olduğunu rapor ederek, “Hamsi fiyatları haddinden fazla fazla, geçen hafta 40 lira olan hamsi bugün 70 teklik oldu. İnşallah fiyatlar düşer, şuan cebimizi yakıyor. Fırtınadan muhit bire bir bedel artışı var. İnşallah fırtına diner ve balık fiyatları düşer. Hamsi bollaşır fiyatlar birlikte düşer, bizler fiyatların düşmesini istiyoruz” dedi.

Share: