Güven uyardı: IŞİD’e mal sağlayan 4 kişi yakalandı

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, Türkiye’dahi bazen kökten şiddetli dinci grupların çatışmalı bölgelerdeki terör örgütlerine akçasal finansal bindi sağladıkları yönünde diyar emniyet müdürlükleriyle istihbari hikmet paylaştı.

İstanbul ve Ankara başta tevessül etmek için birçok ilde TEM, İstihbarat ve Siber Suçlarla Savaş ekipleri harekete geçti.

Suriye ilkin tutmak üzere çatışmalı bölgelerde canlılık yürüteç IŞİD benzeri, Selefi, Tekfirci ve Cihadçı yapılanmalara mal sağladıkları, toplanan paraları Suriye İdlib’te cıvıltı gösteren IŞİD’li teröristlere aktardıkları belirlenen 4 kişi Diyarbakır’dahi düzenlenen operasyonla yakalandı.

“İNFAK ETMEYE ÇAĞIRILIYORSUNUZ” TALİMATI

“Faris’ul Inanç” isimli içtimai iletişim araçları hesabından “Yine infak etmeye çağırılıyorsunuz” başlığıyla İdlib’teki IŞİD’li teröristlere destek için nakdi arkalama toplandığı belirlendi.

Toplanan müzaheret paralarının Huzaiyfe Medrek yerine Ziraat Bankasında açılan hesaba aktarıldığı tayin edilince polis güçleri operasyon üzere düğmeye bastı.

Banka hesabının Hatay’ta açıldığını belirleyen polisin yaptığı maharet ve fiziki çalışmalar sonucunda Huzaiyfe Medrek Hatay’üstelik yakalandı.

Adisyon hareketleri incelenince dahi Diyarbakır’da 4 zanlının bu hesaba servet transferi yaptığı belirlendi.

AYNI HESABA BİRDEN FAZLA DÜNYALIK TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİ

Huzaiyfe Medrek sorgusunda, “Kurban Bayramı öncesinde Hatay’daki evimde sakat familya arkadaşım olan Firas Hacali ile oturuyorduk. Firas bana ‘Senin adına servet yatıracaklar, az buçuk birikince onları çek, sonra üstelik Baha Kanbar isimli işyerine götür. ‘Parayı konfirmasyon ettikten sonra bu Luey’mağara emanetidir dersin’ dedi. Bu nedenle üstelik ben İban numaramı verdim, yıldırı örgütü ile aynı bağlantım yoktur” dedi.

Huzaiyfe Medrek’mağara banka adisyon hareketleri incelendiğinde ise Diyarbakır’bile yakalanan 4 zanlının bu hesaba değişik tarihlerde anide çok nöbet para transferi yaptıkları ortaya artık.

Hatay Başsavcılığınca tutuklanan Medrek karşı “Terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet geçmek” suçundan sorun açılırken, bu kişinin adına dünyalık nâkil 4 kuşkulu dahi Diyarbakır’dahi yakalandı. Zanlılar Huzaiyfe Medrek’i tanımadıklarını sav ederek suçlamaları kabul etmedi.

“TANIMADIĞIM HESABA DÜNYALIK GÖNDERDİM”

Çirkin M.A sorgusunda; “PTT gişesinde geçenek beklerken Kürtçe mütekellim tanımadığım biri yanıma gelerek bilmediğim bire bir hesaba mülk aktarması yapmamı istedi. Kul arkalamak amacıyla verdiği parayı durdurmak istedim fakat prosedür muvaffakiyetsiz olunca bu kat özlük hesabımdan tamlanan hesaba parayı aktardım. Benim IŞİD terör örgütüyle tek bağlantım yoktur” dedi. Şüpheli H.Ç ise, ağabeyinin 2015 yılında Suriye’ye gittiğini ve orada evlendiğini, fakat Türkiye’ye süzülmek istediğini, paraya ihtiyacı olduğu üzere ağabeyine servet gönderdiğini, örgütsel bağlantısı olmadığını argüman etti.

“SAVUNMALARI HAYATIN KIYTIRIK AKIŞINA AKSI”

Zanlıların geriye çevrik GBT sorgulamalarında terör örgütleriyle ait birden fazla suç kayıtları tespit edildi.

Haklarında dava açılan 4 zanlının toplumsal iletişim araçları üzerinden yapılan çağrı ve talimatlar doğrultusunda belirtilen hesaba mal aktardıklarının sabit olduğu, bu hesaba aktarılan paraların zanlıların bilgisi dahilinde gerçekleşmemiş olmasının hayatın görgüsüz akışına huysuz olduğu, 4’ünün üstelik 6415 Basit Kanunun 4.maddesinde planlı terörizme para ölçü suçunu işledikleri çakılı olduğundan ayrı ayrı 10’ar yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.

Share: