Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter oluyor

Türk güreşinin efsane isimlerinden acun ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ ünlü belgeselde 175 defa milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın kara tahta benzeri bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı sükse hikayesinin pusat edilerek ati kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Hususi İdare Müdürü Serdar Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar de çekimlerde gönüllü olarak fariza aldı.

43 yaşındayken hayata veda fail Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanı sıra arşivlerde düzlük düzlük müsabakalarının görüntüleri da ekrana taşınıyor. Antrparantez güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan bile belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını gelecek kuşaklara aktarmak istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Görgüsüz, “Hamit Kaplan yöremizin sunu zer ve başarılı sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Tığ birlikte belgeselimizde tıpkısı tahta bavulla yola çıkarak zahir olimpiyat şampiyonu olunduğunu gelecek kuşaklara aktarma etmek istedik” dedi.

“Hamit Kaplan bibi bir numara”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu çarkıt milli güreşçi Ahmet Izanlı, benzeri özge Hamamözülü güreş efsanesi Adaletli Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki namına işaret etti. Zeki, “Hamit Kaplan Türkiye’ye henüz hangi bıraksın. Şu anda hala bir numara. Benek getirmede ve madalyada bir numara” diye konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını haiz spor salonunda yetişerek dünya ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı eski milli pehlivan Mahmut Demir, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan çıkmaz olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere bile teşekkürname etti.

TRT arşivinden üstelik faydalanılan dokümanter Kaplan’ın 47. ahiret yolculuğu yıldönümü olan 5 Familya 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYA

Share: