Gürcistanlı torunlar Anadolu Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda sahne aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan raks topluluğu Mes Haping, Antalya’dahi Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Küçük Asya Ateşi topluluğu ile fon aldı.

Antika çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini laf düz sinevizyon gösterimi ile başlayan dans gösterisinde, 85’i Anadolu Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, gösteri boyunca iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Sonuç bölümde ise dansçılar, Küçük Asya Ateşi Dans Topluluğu Umumi Tekellüm Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Haddinden Fazla sayıda domestik ve ecnebi turistin ilişki gösterdiği gösterinin böylece izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Küçük Asya Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Küçük Asya Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada özel projelerle dahi izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, zaman zaman Türkiye’ye mevrut yabancı dans topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, ancak dışına gittiklerinde bile oradaki dans ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta dahi yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı raks ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çok çaplı füru. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Anadolu Ateşi’nin balaban kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 topluluk benzeri anda fon aldı. O nedenle hususi ayrımsız periyot.” diye konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Anadolu Ateşi kapsamında Türkiye’birlikte 13 dans okulu bulunduğunu belirterek, “Ati aydan itibaren tek Londra’dahi, yegâne birlikte Gürcistan’de meslek açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, çünkü hem hars namına birbirimize yakınız hem bile o bölgede Türk nüfus sayısı oldukça çok.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere devam ettiklerini, tıpkı yandan Aspendos’ta çakılı eylem yaparken diğer taraftan bile Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kültür Bakanlığı ile Beyoğlu Ekin Yolu’ndayız, Çanakkale Kültür Yolu’ndayız. Diyarbakır’da Güneydoğu Ekin Yolu’ndayız. İstanbul’dahi Atatürk Firez Merkezi’nde hem Troya hem dahi Anadolu Ateşi oynayacağız. Gösteriler kış süresince değme alım satım sürecek. Atatürk Firez Merkezi’nde muhteşem bir hayalet yapılmış. Parçalanmamış namına bize tasdik edilecek. Büyüklük Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi dahi tayf takanak. Bunun için haddinden fazla ateşli ve mutluyuz.”Share: