Güneydoğu turizminin değeri “Mezopotamya” markasıyla artırılıyor

Güneydoğu Rum Bölgesi illerinin turizm değeri, “Mezopotamya” markası adı altında cesamet destekli, uluslararası festival, fuar, toplumsal iletişim araçları ve sair lansman etkinlikleriyle artırılıyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı eliyle akçalanmış edilen, Firez ve Turizm Bakanlığı desteğiyle GAP Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı (BKİ) koordinasyonunda Türkiye’nin bölgedeki turizm değerlerinin tıpkı arada domestik ve ecnebi ziyaretçilere sunulduğu “Mezopotamya” markası güçlendiriliyor.

GAP BKİ, bu kapsamda İngiltere ve Fransa’üstelik uluslararası ölçekte olan turizm fuarlarında markaya ilgilendiren ince olarak başlattığı lansman faaliyetlerini daha dahi yaygınlaştırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Yurt süresince de turizmin lokomotifi olan seyahat acenteleriyle eskimemiş aksiyon birlikleri fail GAP BKİ, bu kapsamda bölgeye henüz fazla yerli ve yabancı turistin getirilmesine imkan sağlayacak.

Markanın tanıtımına müteveccih ayrımsız çokça havayolu şirketiyle uyuşma yapan GAP BKİ, markanın tanıtımını iç ve aut eşkal seferleri gerçekleştiren uçaklarda üstelik yapıyor.

Ulusal iletişim araçları kuruluşlarında bile bölgenin bilinilirliğinin attırılmasına müteveccih hazırlanan lansman filmlerinin yayınlanması planlanıyor.

Yine bu kapsamda bakir dönemde arsıulusal ve ulusal ölçekte curcuna, fuar, sosyal iletişim araçları ve farklı tanıtım etkinlikleriyle markaya daha aşkın yatırım planlanıyor.

Bölgeye yıllardır geziler düzenleyen tıpkı haddinden fazla seyahat acentesi ilkin çabucak anlaşılan mekanlarını öne çıkaran “GAP turu” namına turlarında âdem evladı değişikliğine da anbean daha eksiksiz ve nitelikli olan “Mezopotamya” turları adı altında bölgeye geziler düzenliyor.

Medeniyetlerin doğduğu benzersiz topraklarda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer kayran Göbeklitepe, Nemrut Dağı, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, lezzetleriyle Gaziantep, Şanlıurfa, kilise ve manastırlarıyla Mardin, natürel güzellikleriyle Halfeti, Hasankeyf, Botan Vadisi ile Cudi Dağı kadar mekanlara uğrayan ziyaretçilerin elan nitelikli ahit geçirebilmesi amacıyla rota çalışması yapıldı.

Geçmişi, bugünü ve geleceği şekillendiren bayrı toprakların, küresel tıpkısı kimliğe bürünen marka sayesinde bölgenin daha fazla yerel ve yabancı ziyaretçi ağırlaması planlanıyor.

“Mezopotamya markası henüz yoğun görülecek”

GAP Kesim Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan Maral, AA muhabirine, bölgede çıktı GAP turları namına Mezopotamya markası adı altında turizm faaliyetlerinin sürdürüldüğünü söyledi.

Mezopotamya markasının bayrı ve köklü tıpkısı geçmişinin bulunduğunu tamlayan Maral, mıntıka turizmine ulusal ve uluslararası standartlarda aynı ulama sağlama üzere markanın faaliyete geçirildiğini tabir etti.

Maral, şöyle konuştu:

“Bölgede GAP Havza Kalkınma İdaresi aile sahipliğinde bire bir çokça faaliyete imza atacağız. Bununla ait çokça sayıda eylem planı hazırladık. Kullanılmamış dönemde GAP turları yerine Mezopotamya markasını önceleyen, fuar katılımlarından acentelerle hisse senedi birliğine, toplumsal iletişim araçları, festival ve medya tanıtımlarına büyüklüğünde bire bir çok etkinlik düzenleyeceğiz. Andıran zamanda hem ulusal hem uluslararası arenada Mezopotamya markasını daha sık konuşup görüşeceğiz.

Biz ince vadeli planlamamızı yaptık, andıran zamanda bu çalışmaların startını vereceğiz. Rota yaklaşımıyla debi etmeyi planlıyoruz. Bu çalışmaları sürdürürken eş olduğumuz kültürel zenginliklerin fonksiyonel namına değerlendirilmesi bile dolay planda olacak. Tanıtımlar sonrası bir çok acente imdi sayfalarında GAP turu adına Mezopotamya turu kendisine satışlara başladı. Bizler bile bunun bire bir çokça platformda Mezopotamya adı altında tanıtılması üzere kapsamlı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bölgemizin arsıulusal ve ulusal anlamda bilinirliğini tezyit etmek amacıyla tanıtımlarımızı artıracağız.”

Mezopotamya markası tanıtımı sonrası bölgedeki gezgin sayısında artışların görüldüğünü vurgulayan Maral, bölgedeki bütün turizm noktalarının ziyaretçi sayısının artırılmasına yönelik dahi hususi stratejiler uygulamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: