Gül yağları gök süresince üretilecek

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bire bir AR-GE Firması marifetiyle geliştirilen makine feza içinde bağan ısıda haddinden fazla daha kaliteli gül hasım üretebilecek.

Edremit ilçesinde zindelik gösteren AR-GE firmasının sahibi Faruk Durukan yaptıkları düzentileme ile dünyanın en birinci sınıf gül yağlarını üretebilecek tıpkı makineyi firma namına geliştirdiklerini ifade etti.

Yapılan makinanın dünyada bire bir önceki olduğunu ifade eden Durukan “Bu yapmış olduğumuz say gerçekte dünyada bir ilktir. Yani bizim ülkemizde gül yağcılığı acun lideridir. Gül antagonist dünyada elhak üç yerde çıkmaktadır. Türkiye’de, Isparta’de. Bulgaristan’bile ve İran’üstelik. Bunun on tonu Türkiye’de, 5 tonu Bulgar’bile, 5 tonu birlikte İran’da üretilmektedir. “dedi.

Geliştirilen makine ile feza zarfında istihsal yapıldığının altını çizen Durukan “Ancak gül yağlarımızı daha birinci sınıf elde edebilmek amacıyla uzay zarfında çalışan aynı maşa üretildi. Bu aslında cihazın kendisi burada amma içi uzay içre. Bekâr pilot distilasyon dediğimiz ama yirmi ilkokul – otuz derecede gül yağları elde edilen bire bir sistem. Normalinde gül yağları, yüksek ısı gerektirmekte. Yani 70-80 arasında ısı elde ediliyor. Bu yapmış olduğumuz feza süresince çalıştığı için çok düşük sıcaklıklarda yani 25-30 derecede de gül yağını alabiliyorsunuz. Böylecene gül antagonist ve gül suları daha kaliteli elde ediliyor.”dedi.

Gül yağının beraberinde uçucu yağ ihtiva eden bitkilerinde yağ üretiminde çalışabileceğini ifade fail Faruk Durukan “Elden gül antagonist olarak değil kekik, lavanta üzere bir nice üretilen uçman yağları elan kaliteli elde etme amacıyla yapıldı. Bu çalışma dünyada teknoloji liderliğine soyunmak, henüz kaliteli yağlar ahzetmek üzere yapılan bire bir çalışma. “diye niteleyerek konuştu.

Üretilen makinaya mücahede arkadaşının ismini veren Durukan “Burada da bize haddinden fazla emeği güzeşte Profesör Hekim Gülen Tümen’in adını verdim. Hocanın bizde çokça emeği vardı. Bu cihazımıza onun adını verdik.” diye niteleyerek konuştu. – BALIKESİRShare: