Gül yağı üreticileri Uzak Doğu ve Asya’da yeni iş arayışında

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Isparta’üstelik üretilen güllerden elde edilen gül yağının ihracatı için Uzak Doğu ve Asya’bile yeni pazarlara açılmayı hedefliyor.

Müftüzade Gülcü İsmail Efendi’nin 1888 yılında Bulgaristan’ın Kızanlık kentinden bastonunun zarfında getirdiği ve Isparta topraklarıyla buluşturduğu gül fidanı, bugün site üzere majör benzeri ticaret ürünü olarak kullanılıyor.

Mayıs ve haziranda pembeye bürünen bahçelerden toplanan güller, sabahın erken saatlerinde toplanarak, işlenmek için fabrikalara taşınıyor. Kestirmece 4 titrem gül çiçeğinden 1 kilogram gül antagonist elde ediliyor. Bu sene tahminî 2 bin 500 kilogram gül düşman üretiminin yapıldığı Isparta’dahi, Avrupa ülkeleri, ESIR, Kanada ve Japonya kabilinden ülkelere gül antagonist ihraç ediliyor.

Dünyada gül çiçeği üretiminin yüzdelik 65’inin karşılandığı Isparta’birlikte, kozmetikte kaba bap yerine geçer not gül yağının Güney Kore başta koyulmak üzere Uzak Maşrık ve Asya ülkelerine ihracatı amacıyla üreticiler mütenavip iş arıyor.

Yılda 50 ülkeye 35 milyon dolarlık kozmetik ürünü ihraç edildi

Gün Batısı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Beklenti Mirza Çavuşoğlu, AA muhabirine, kozmetik alanında alelhusus Isparta’nın gül ve lavanta üretimiyle tüvana bire bir yer olduğunu söyledi.

Kozmetik alanında bölgeden 50 ülkeye almanak 35 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirten Çavuşoğlu, bu miktarın ensesi kalın potansiyele cemaat nahiye açısından düşük bir nicelik olduğunu tabir etti.

Çavuşoğlu, bölgeye döviz girdisinin elan dahi artırılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gül üretiminde dünyada lider durumdayız ancak gül yağının beklediğimiz fiyatta olmadığını görüyoruz. Şu anda gül yağının kilogramı 3 bin ile 5 bin dolar civarında seyrediyor, 4-5 sene önceki bu cirim 12-13 bin dolar seviyesindeydi, hedefimiz fiyatı ilk bu seviyelere ardından 15 bin doların üstüne görmek. Dünyada çok aşkın rakibimiz olmamasına karşın dış satımcı firmalarımızın zat bağırsak çekişmeleri zımnında fiyatların düştüğünü görüyoruz. Bedel kesmek çokça süssüz ama yükseltmek haddinden fazla edisyon.”

Çavuşoğlu, hem ihracat miktarı hem da fiyatı tezyit etmek noktasında ilişki olarak oylumlu icraat yaptıklarına bel ederek, kozmetik alanında yeryüzü fazla ithalatı işleyen ülkeleri irdelediklerini dile getirdi.

“Farklı ülkelerle dış satım potansiyelini tasarruf etmek istiyoruz”

Kozmetikte dış alım işleyen ülkelerin başında Cenup Kore’nin geldiğini nâkil Çavuşoğlu, bu ülkeye gerçekleştirdikleri ziyaretin artağan geçtiğini, ihracata yönelik bağlantılar amacıyla koca adımlar atıldığını anlattı.

Çavuşoğlu, ileriki günlerde değişik Uzak Doğu ülkelerine ticari ülfet yapacaklarına değinerek, “Değişik ülkelerle dış satım potansiyelini artırmak istiyoruz. Ziyaretler bitkisel yağlar ve kozmetik anlamında koca bire bir adım.” diye konuştu.

Share: