Güçlükle gelirli sayrı refakatçilerine ücretsiz otel hizmeti sağlanacak

Ancak gelirli rahatsız refakatçilerine ücretsiz otel hizmeti sağlanacak

İlkadım Belediyesi Pestil Refakatçi Evi’nin temeli atıldı

SAMSUN – Samsun’de, İlkadım Belediyesi yoluyla sıkı gelirli sayrı refakatçilerini düşünerek yapılan ‘Refakatçi Evi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Refakatçi Evi esas atma töreni İlkadım Tepecik Mahallesi Gebi Caddesi üzerindeki alanda yapıldı. Esas atma töreninden önceki dualar edilirken, kurban de kesildi. İlkadım Belediye Reisi Necattin Demirtaş, edilen duaların ardından butona basarak inşaatın temel atma çalışmalarını başlattı.

“50 yatak kapasiteli Refakatçi Evi’nde ev gelirliler kalacak”

Evde çabucak ancak gelirli refakatçi ve ailelerinin ücretsiz kendisine kalabileceğinin altını çizen Komutan Necattin Demirtaş, “Marazlı refakatçi evi daraç gelirli aileler üzere çokça önem yeryüzü eden ayrımsız husustu. Temelini attığımız refakatçi evinin yeri Samsun Eğitim ve Araştırı Hastanesi ile Samsun Şehir Hastanesi’nin arasında kalan bir alanda bulunuyor. Belde yolu de buradan geçiyor. Şifahane odalarında hastalar, odada ağyar bile olduğu için genelde refakatçileri ya dahi eşleriyle tıpkısı odada kalamıyorlar. Refakatçilerden şifahane koridorlarında çıkmak zorunda kalanlar olabiliyor. İmkanları ateş olanlar müşkülat yaşıyor. Bu insanların sıkıntılarını temizlemek üzere yola çıktık. Refakatçi evimizde 2 kabil hizmet verilecek. Benzeri, vatandaşlar gelip ayaktan bakım algı. Yani burada duşunu takanak, üstünü değiştirecek, karnını doyuracak ve hastasının yanına gidebilecek. Farklı benzeri bakım üstelik dar gelirli aileler burada yatılı kalabilecek. 50 yatak kapasiteli evimizde bu içtimai yarayı kapatacağız. Bu projeyi, hastanelerin pahal olduğu ilçemizde elverişsiz gelirli ailelere ulama yüklemek üzere gündeme alarak harekete geçtik. Projemiz 23 milyon TL’ye dünyalık oluyor. Önümüzdeki yıl bitirip, teyit almayı hedefliyoruz” dedi.

“Gelişigüzel refakatçi eve gelip yevmiye ihtiyaçlarını giderebilecek”

Refakatçilerin eve gelerek duş kabul etme, yemek yeme ve üstünü tağyir kabil işlerini halledebileceğini tabir fail Demirtaş, “Familya, 6 mezuniyet ve 50 akak kapasiteli olacak şekilde dizayn edildi. Yemekhane ve spor alanı bile var. Kayırıcı hane otopark alanı adına düzenlenecek. Parkın altının park olması üzere meclisten değişmeyen aldık ama şu anda maddesel imkanlar zımnında takkadak Refakatçi Evi binasının altını park yeri yapıyoruz. İleride parkın şeş dahi park yeri türlü. Böylelikle elden kendimiz için değil şehir için de otopark kendisine kullanılabilen bir düz olacak. Toplumsal tesisimiz ve otopark, bu alana bir cümbüş katacak. Refakatçi Evi bulvar üzerinde anne yola sâdır bire bir kat güzergahında vadi alıyor. Iyicene ayrımsız kayran olacağını düşünüyorum. Evimizde yalnız İlkadımlılar değil şehir dışından ve rustik kesimden mevrut insanlarımız kalabilecek. Öncelikli hususumuz burada sadece sıkıntılı gelirli aileler kalabilecek olması. İmkanı mebzul olanlar burada kalamayacak amma ayaktan hizmeti herkes alabilecek. Hasta refakatçi belgesi olan cümle gelip duşunu alıp, kıyafetini değiştirip, yemeğini yiyip buradan ayrılabilecek. Burada benzeri kamu hizmeti göreceğiz ve ayrımsız değer almamız söz konusu olmayacak” diyerek konuştu.

Share: