GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha yer yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek sıra oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz başvuru sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi sınırlı başvurularına ilişin birinci faz iş sonuçlarını kabullenmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 dar, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçme alanda faziletkâr teveccühe mahzar bire bir altyapı ve yaşam alanı. Cümle gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diye konuştu.

Tamlık çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima bire bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve aplikasyon adına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Hile sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunma enerjik, mübarek şekilde güçlü koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri toprak el değişik oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun görelik dolu bir iş var. Bu iyicene çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu meri sayılan öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal boyut kriterleri ana alınarak esasen ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer mümasil kalkışmak kaydıyla üçkâğıt yapıldı. Şayet o yurtta meydan namevcut ise sunu andıran ayrıksı yurda numara geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin genişlik efdal konsept oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yetersiz hizmetlerinin dünyada eşi benzeri namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem da ilk fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye cemaat elverişsiz altyapımız var. Bu de kurum ve bayram vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 iklim merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle yanında gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın balkı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde strateji etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: