GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin yeryüzü yüksek kumpas oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin birinci faz düzentileme sonuçlarını sarılmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 ancak, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçkin alanda faziletli teveccühe mahzar ayrımsız enfrastrüktür ve yaşam alanı. Bilcümle gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cemi çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla benzeri herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dubara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini arz enerjik, bereketli şekilde yaşayan koordinasyonla tevil etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri ülke il farklı oluyor. Tığ bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli sevgi komple bire bir faaliyet var. Bu evire çevire çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu tarafından sayısal namına analiz edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, gelir, başarı ve içtimai buut kriterleri esas alınarak tekrar tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde bir puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik mail atılmak kaydıyla üçkâğıt yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise yeryüzü mümasil özge yurda rejim yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletkâr rejim oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ensiz hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem dahi geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye erbap ev altyapımız var. Bu bile çalım ve sevinç vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 memleket merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle müşterek alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına hep gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamlık gençlerimize sonuçlarımızın oflaz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mail şekilde izleme etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: