Giresun haberleri… Giresun’da isabella cinsi üzümün pekmeze yolculuğu başladı

Giresun’da bölgeye has isabella cinsi (kokulu üzüm) üzümden pekmez yapımına başlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, Doğu Karadeniz’üstelik ciddi adına yetişen ıtri kişmiri üzümün mevsim bakımından tatlandığı ve pekmez yapımı için hasat olgunluğuna eriştiği belirtildi.

Giresun’da ev hanımlarının hem sülale ekonomisine katkıda yatmak hem üstelik tüketim fazlası ürünlerini görmek için topladıkları kokulu üzümleri pekmez yaptığı anlatım edilen açıklamada, pekmezlerin satılarak kırsal ekonomiye üstelik katkı sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, bu pekmez çeşidinin, içeriğindeki kalsiyum, potasyum, çipo ve magnezyum ile günce ihtiyacın balaban kısmını karşıladığına belen edilerek, “Ayrıca kansızlığa ve karaciğer hastalıklarına bereketli geldiği da bilinmektedir. Yapım aşamasında katiyen şeker hastalığı kullanılmamaktadır. Bazen üreticiler pekmezin pH’ını (asitliğini) ayarlayabilmek amacıyla pekmez toprağı kullanırken, bazı üreticiler birlikte karbonat kullanmaktadır.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen İl Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Ünlü, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın “Sen Üret Yeter” mottosu doğrultusunda köylerde ve kentsel tarım bağlamında beribenzer veya nazik miktarda demeden tarımsal ürün ve geleneksel gıda üretimini önemsediğini vurguladı.

Ünlü, bu kapsamda 2022 yılı içerisinde çiftçilere 1000 kokulu üzüm fidanı dağıtarak pekmez yapımının artırılmasını ve karı ekonomisine katkı sağlanmasını amaçladıklarını kaydetti.

Share: