Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini de çözümleme, çekim ve uygulama kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Güçlükle müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu süresince mevcut Güçlükle Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ev başvuru sonuçlarının bir numara fazda oyun oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da çözümleme, plan ve uygulama yerine üç esas başlıkta inceliyoruz”

Yurt başvuru süreçlerini ‘çözümleme, çekim ve uygulama’ yerine 3 temel başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci harmoni işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet olarak kül çalışmalarımızı fen odaklı bir şekilde ıcığı cıcığı ile ayrımsız tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, çekim ve aplikasyon olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini arz selis şekilde, sunu bereketli, hareketli bir koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle tamam başvuruların cümlesi nesnel ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yıpranmamış yetişek tedrisat yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına tasdik edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve içtimai nitelik kriterleri temel alınarak dijital ortamda afaki bir şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına yeryüzü mail nezaret yurdundan koymak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, komplo aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda toplam mikro başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Yıllık bazda en aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma erdemli numara oranını gerçekleştirdik. Ülke adına bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı mahdut faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkı karşılama oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde bile ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak atılmak üzere 41 el merkezimizde kamu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler.”Share: