Geç Roma, Erken Bizans döneminden artan sağlam mozaik aya döşemeler dönüş yüzüne çıkıyor

Geç Roma, Erken Bizans döneminden kalan sağlam mozaik ayak tabanı döşemeler bölüm yüzüne çıkıyor

Döşemelerde yazılmış olan Latince “Sen, lan bina, deminden bildirme debdebeli düzeye ulaştın” yazısı ilgi çekiyor

KAYSERİ – Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kazı çalışmalarının sürdüğü İncesu ilçesine kapalı Örenşehir Mahallesi’nde ulaşılan Geç Roma, Er Bizans döneminden mütezayit sağlam mozaik aya döşemeler, düzenci hesaplı faaliyet ile dolaşma yüzüne çıkıyor.

İncesu ilçesine sınırlanmış Örenşehir Mahallesi Karye İçi mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kayseri Müze Müdürlüğü’nün denetiminde gerçekleştirilen kazı bilimsel kazılar cemi hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, Ilbay Gökmen Çiçek ile birlikte bölgedeki kazı bilimsel hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Çiçek ile Komutan Büyükkılıç, İl Hars ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve arkeologlardan, yapılan hafriyat çalışmalarında gelinen akıbet nitelik üzerine bilgiler aldı. Örenşehir mozaikleri bölgesinde bitmeme eden çalışmaların incelemesinde açıklamalarda kâin Başbuğ Büyükkılıç, “Kayseri Büyükşehir Belediyemizin meclisten aldığı kararla, Hars Bakanlığı’mızla zer valimizin bilgisi dahilinde yapılan şanlı ve manalı ayrımsız çalışmayı incelemede bulunmaktayız. Tarihe mum tutacak tıpkı emek. Buradan sâdır mozaikler kızıl marifet adamlarımızın, hafriyat uzmanı hocalarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda milattan bilahare 200’lü yıllardan itibaren olan tıpkı çalışma. Kapadokya bölgesinde Kayseri sınırları içerisinde muhteşem ve düşündürücü bire bir mesai kendisine değerlendiriyoruz. İnşallah buradan çıkma verilerin hem tarihe mum tutacağını hem üstelik şehrimiz için mehabetli bir üstünlük elde edeceğini buradan bildirmek istiyorum. Valimize ve emeği güzeşte iş arkadaşlarımıza değme birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamasında 3,5 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın daveti konusunda gene İncesu Örenşehir’deki tarihi mozaiklerin çalışmasını korumak için geldiklerini, aradan sabık 3,5 mahiye proses içerisinde nazik benzeri açıklık kaydedildiğini anlatım eden Vali Gökmen Çiçek dahi, “O gördüğümle bu gördüğüm arasında haddinden fazla balaban benzeri ayırt olduğunu, arkadaşlarımızın hele hocalarımızın tek sürekli, insanüstü bir güçle çalışıp, haddinden fazla ağır şekilde yıpranmamış eserlerini, bakir mozaikleri ortaya çıkardıklarını gördüm ve bundan yağlık Kayseri Valisi olarak haddinden fazla bahtiyar oldum. Buranın, ilerleyen günlerde çok daha iri sürprizlere mehtaplı olduğunu biliyoruz. Alelhusus Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza ve ekibine çokça teşekkür ediyorum. Zira bildiğiniz kabil bu hafriyat Büyükşehir Belediyemiz ve Firez Bakanlığı işbirliğinde yürüyor. Büyükşehir Belediyemiz çokça büyük benzeri gayretle, azimle bu çalışmaları sürdürüyor ve tarihe çırağ tutuyorlar. İnanıyorum ki bu emek yalnız İncesu üzere değil, Kayseri için değil, Türkiye üzere değil, eksiksiz dünya tarihi açısından taşların hesabına oturmasını sağlayacak bilgiler içeriyor. Ümidimiz o noktada” şeklinde konuştu.

Vali Çiçek ile Başbuğ Büyükkılıç’a, kazı incelemelerinde İncesu Kaymakamı Işıklı Göçkün ve Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Hamdi Elcuman dahi haremlik etti.

Kazı çalışması hakkında

İlk bulgulara bakarak M.S. 4. çağ sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ilgilendiren sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda tahminî 300 metrekare, akva mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan çok odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden çatı, tespiti yapılan İç Anadolu’daki sunma şişman mozaikli çatı yerine özen çekiyor.

Grekçe ve Latince mukayyet mozaikler

Geometrik süslemelerin hakim olduğu, yaptıran şahısların isimlerinin ve nebati figürlerin bile meydan aldığı yapıda kurtarma kazıları sonucunda ortaya çıkarılan mozaik-kitabe görüldü. Üstünde Latince aynı yazıt mevcut mozaik, mustatil düzenlenen bire bir yapının tabanında kayran alırken, üstünde Grekçe tıpkı yazıt kâin gayrı mozaik ise kısmen masun olan tıpkı duvarla çevrilmiş tıpkı başka binanın tabanına mobilyalı bulundu. Latince mozaikte, ’30. yıldönümü vesilesi ile ve 40. yıla ulaşması için dualarımızla. Bu yapı (fabrica), dostu (comes) Hyacinthos’un önderliğinde nesir edildi. Sen, ülen yapı, demincek sunu müstehzi düzeye ulaştın’ yazarken, Grekçe olan mozaikte ise ‘Sağlıklı yerine gir’ yahut ‘Sağlıklı isen gir’ yazıyor. Ayrıca kazı çalışmaları çerçecvesinde bu sene çıkan Uakinthos Kometos zamanında yapıldığı hesap edilen Epi Uakithou Kometos Ktistou yazıtı dahi yer alıyor. Bu yapının Anadolu’da Antakya, Zeugma ve Maraş’ta denk benzerleri olduğu de biliniyor.

Share: