Gaziantepli öykücüler GAÜN’de anıldı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş.’nin birleştirme ettiği “Gaziantep Belkıs Bienali” çerçevesinde gerçekleştirilen Alleben Öykü Günleri Paneli’nde Türk edebiyatında dip izler bırakmış Gaziantepli yazarlar, hikâyeci ve eleştirmenler Gaziantep Üniversitesi’nde anıldı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk Kültür Sahnesi’nde iki oturum halinde gerçekleştirilen panelde Türkiye’nin önde mevrut hikâyeci, akademisyen ve yazarları, Mitat Enç, Düzenli Kutlar, Sav Tamer ve Sezai Karakoç’un öyküleri üzerine konuşuldu. Programın açılışında mütekellim GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep’in uran ve gastronomi kenti kendisine bilindiğini amma tıpkı zamanda bire bir edebiyat kenti olduğunu belirti. Bu etkinlikle, Gaziantep’in edebiyat yönünü ortaya anlamak istediklerini söyleyen Prof. Dr. Özaydın, “Gaziantep tıpkısı medeniyet kenti. Medeniyet ise bütüncül, çok yönlü bir fehva. Türkiye yüzyılının yaşanacağı aynı Türkiye yüzyılı belgesi vizyonu ortaya konulacak. Bunun ayrımsız parçası olarak Gaziantep’in bu bakir yüzyılda çabucak sanayisi, gastronomisiyle değil gökçe yazın yönünü birlikte ortaya çıkartalım” diyerek konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Dr. Mehmet Sağlam, Alleben Öykü Günleri Panelinde Bedrettin Ayni’yi anmadan geçmemek gerektiğini belirterek, “Bedrettin Ayni, dünyaya kendini akseptans ettirmiş hele hadis dalında, İslam Tarihi ve tarihte da önemli eserleri olan Gaziantep’in yetiştirdiği seçkin insanlardan biri. Bu panelimizin devamının gelmesi dileği ile Gaziantep Lisesinde okuyan Zor Bülent Bakiler’i üstelik hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

“Güre nesillere anlatmamız geçişsiz”

Konuşmasında Gaziantep’in ‘küçük buhara’ diyerek tanım edilmiş aynı ekin şehri olduğunu vurgulayan Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Simge, “Bu kent Münih Paşa’yı, Dilmaç Asım’ı, çıkışlı olduğum Gaziantep Lisesinden Merhum Sezai Karakoç’u yetiştirdi. Bu kentin kültürü neydi? Tendürüst nesillere bunu anlatmamız geçişsiz” diye, toplantının düzenlenmesinde emeği sabık Prof. Dr. İbrahim Halil Yakar’a teşekkürname etti.

Panelin açılış konuşmasını özne GAÜN Rektör Danışmanı, Gazikültür A.Ş. Umumi Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, “Ayrımsız Yazın Şehri Kendisine Gaziantep” konulu tıpkısı sokum yaptı. Prof. Dr. Yakar, Gazikültür namına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına icraat yürüttüklerini belirterek, Gaziantep Üniversitesi ile dahi bu anlamda ortak çalışmalara imza attıklarını söyledi. Prof. Dr. Yakar, “Bir şehrin kültürünü ortaya koyarken mekanlar haddinden fazla heybetli. Saz Şairi ve yazarların yetiştiği mekanların o ozan ve yazar üzerindeki etkisi hem sürekli kendini göstermiştir. Zaman üstünde konuşacağımız şahsiyetler da bu şehrin havasını, kültürünü alarak o eserleri meydana getirdiler” dedi. Prof. Dr. Yakar, konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

“Osmanlı Devleti dönemine bakıldığında, 211 Osmanlı şehri ortada Antep payitahttan, merkezden ırak kalmasına rağmen yetiştirdiği meclis şairi itibarıyla 11. sırada, bu tahammülfersa bir cirim. Site kültürünün her cins özelliğini bünyesinde barındırdığından 112 sedir şairine cemaat. Bu şurası ortaya koyuyor; bu şehir geçmişten beri şehir özelliğine sahipti. Çünkü meclis şiiri kent özelliği, aruz vezni, fakülte ve tekke eğitimi, maddiyat ister. Bu kent günümüzde Türkiye’nin beşinci dış satım şehri derken kültürüyle, sanayisiyle ortaya konurken bunun tıpkı eğin planı vardı. Yüz yıl önce atalarımız bu şehirde öyle ayrımsız savaş ortaya koydular ki yüz yıl bilahare inanılmaz tıpkı kent ortaya artık.”

Programın birinci oturumunda Prof. Dr. Turan Karataş “Sezai Karakoç’un Gaziantep Lisesi Günleri”, Olmuş Güngör Kalkan “Sevgili Tamer ve Gaziantep”, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Sabri Zihayat “Mitat Enç Bize Ne Anlatır”, Duyma Bayar “Mazbut Kutlar’ın Öykülerinde Mekan ve İnsan”, Hüseyin Ahmet Çelik “Dava Tamer ve Alleben Öyküleri” ve M. Fatih Kutlubay marifetiyle dahi “Gaziantepli Benzeri Öykücünün Gözünden” konulu konuşmalarını yaptı.

Muhammet Erdevir’in açılış konuşmasını yaptığı ikinci oturumda ise Prof. Dr. Abdullah Harmancı “Sezai Karakoç’un Hikayeciliği”, Betül Nurata “Ülkü Tamer’in Hikâye Dünyası”, Ali Ayçil “Mitat Enç’in Türk Edebiyatı İçin Değeri”, Ethem Yağmur “Iyi Kutlar ve Türk Öykücülüğündeki Yeri”, Yüksek Cenup “Meydana Çıkan: Sezai Karakoç Öyküsü Konusunda”, Adige Batur “Tıpkısı Şehrin Öyküleri” ve İbrahim Halil Polat vasıtasıyla “Gaziantep’i Öyküye Katlanmak” mevzulu sunumlar gerçekleştirilecek. – GAZİANTEP

Share: