Garo Paylan’dan, 6 Eylül’ün “Akıl Günü” İlan Edilmesi İçin Kanun Teklifi

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, 6-7 Ilkgüz Olayları üzere kanun teklifi sundu. Paylan, “6-7 Ilkgüz 1955 Pogromu ile yüzleşmek amacıyla, 6 Ilkgüz gününün, 6-7 Eylül 1955 Pogromu Kafa Günü zar edilmesi TBMM’nin geçmişle yüzleşme hesabına, geçmişteki iktidarın az bıraktığı işi tamamlayarak, Türkiye’nin sunma iri şehirlerinin ölçülü yerinde yaşanmış suçların mağdurlarını anması ve bu mağdurların anılarını sosyal hafızaya dahil etmesi çokça heybetli tıpkı aşama olacaktır” dedi.

İstanbul’bile 6 Ilkgüz 1955 tarihinde Anadolu, Ermeni ve Hileci yurttaşların şiddete maruz kaldığı hâller amacıyla Garo Paylan, TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Paylan, önergesinde Türkiye’nin 6-7 Eylül olayları ile yüzleşmediğini ifade ederken, “Resmi verilere bakarak İstanbul ve İzmir’üstelik; Anadolu, Ermeni ve Yahudilere ilişkin; 4 bin 226 karı, bin 11 işyeri, 74 kilise, 8 ayazma, 1 havra, 2 manastır, 26 okul ve 3 bamyatarlası gösterişli şekilde bozma edilmiş, yakılmış, yıkılmış ve yağmalanmıştır. Yaşanan Pogrom’bile; çokça sayıda kadına tensel saldırıda bulunulmuş, azınlıklara müteveccih sayısız zedelenmek vakası yaşanmış ve 10’dan fazla yurttaşımız öldürülmüştür” dedi.

Demokrat Parti hükümetinin, 12 Ilkgüz 1955 tarihindeki TBMM’birlikte ‘hadisenin mesullerinin aranmasını ve ortaya çıkarılmasını’ vaat ettiğini; bunun üstüne binlerce kişinin gözaltına alındığını tamlayan Paylan, “İstanbul, İzmir ve Ankara’da kurulan toplam 8 hususi mahkeme aracılığıyla 4 bin 408 güç mütenevvi suçlardan tutuklanmıştır. Ancak hükümetin politik saiklerle pogromun tam sorumluluğunu ‘komünistler’ üzerine tahrip gayreti sonucunda, toplamda 67 önde mevrut solcu bile tutuklanmıştır. Çatlak 1955’te, tutuklu bulunanlardan 3 bin 933 güç başıboş bırakılmıştır” dedi ve işlenen mecmu suçlar kapsamında sadece 228 kişiye ukubet verildiğini belirtti.

6-7 Ilkgüz olayları sırasında Ermeni, Anadolu ve Hileci yurttaşların ekonomik zararlarının dahi tamlık adına karşılanamadığını belirten Paylan, sadece İstanbul ve İzmir amacıyla 1 bilyon TL beis tayin edildiğini, mecmu ödenen rakamın ise 6,5 milyon TL olduğunu söyledi.

Paylan, teklifin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Ancak unutmamak gerekir kim, bu yanlışlık işlenirken, buna karşı koymaya etkin onurlu büyüklük yetkilileri ve güvenlik güçleri dahi olmuştur. Bıçkın vatandaşlar, komşularını korumak amacıyla nazik kitlelerin karşısına dikilmiştir. Yukarıda bahsi geçen armağan kampanyasına ülkenin dört bir yanından insanlar mal göndermişlerdir. Pogromun arkası sıra TBMM çatısı altında dönemin milletvekilleri yaşananlar karşısında teessürlerini çıplak dile getirmişlerdir. Gine dahi bütün bu bilgiler, 6-7 Eylül 1955 Pogromu’nun, Türkiye tarihindeki ayrıksı taksirat kadar yüzleşilmemiş, failleri cezasız ve hasarı tazmin edilmemiş tıpkısı yanlışlık kendisine kaldığını göstermektedir. Yüzleşilmeyen seçme suçun tekrarladığı gerçeği, bu pogromun arkası sıra yaşanan kitlesel çabukluk vakalarında tıpkı öğün daha ortaya çıkmıştır. Bu cezasızlık ve yüzleşememe sarmalı, taze kuşakların ülkeye dair umutlarını baltalamakta ve toplumsal barışı gözdağı etmeye devam etmektedir.”

Yaşananların hatırlanması üzere yasa teklifi veren Paylan, “6-7 Eylül 1955 Pogromu ile yüzleşmek için, 6 Eylül Gününün, 6-7 Ilkgüz 1955 Pogromu Akıl Haset ilan edilmesi TBMM’nin geçmişle yüzleşme adına, geçmişteki iktidarın sakat bıraktığı işi tamamlayarak, Türkiye’nin sunma balaban şehirlerinin itidalli yerinde yaşanmış suçların mağdurlarını anması ve bu mağdurların anılarını toplumsal hafızaya dahil etmesi çok oylumlu benzeri girişim olacaktır” dedi.

Paylan, 6-7 Ilkgüz Olayları üzerine teklifini; ekinde fotoğrafların dahi düzlük aldığı yazılmış açıklama ile duyurdu.

POGROM NEDİR?

Soykırım; dinsel, etnik veya politik nedenlerle aynı gruba alın yapılan hız hareketleridir. Bu hız hareketleri genellikle evleri, aksiyon yerlerini veya perestiş yerlerini sakatlamak, insanları bozmak, yaralamak, kalmak yahut öldürmekten oluşur. Bu fehva geçmiş kendisine tarihin mütenevvi dönemlerinde Yahudilere cebin yapılan ivinti hareketlerini tarif etmek için intişar, sonradan bile anlamı farklı gruplara karşı yapılan analog çaba olaylarını kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Share: