FİSKOBİRLİK değer farkıyla fındık alımlarını sürdürüyor

FİSKOBİRLİK erkin piyasanın üzerinde fındık alımlarını sürdürüyor. Erkin piyasada fındık fiyatı düşüşünü sürdürüp 45.5 liraya kadar gerilerken, FİSKOBİRLİK ise randıman esasına bakarak başıboş piyasanın 1 lira ile 1.5 lira üzerinde fındık alımını sürdürüyor.

Giresun’dahi serbest piyasada fındık fiyatı sezona 48 liradan başlayıp 45.5 liraya kadar gerilerken, FİSKOBİRLİK randıman esasıyla erkin piyasanın 1 teklik ile 1.5 teklik üstünde alımlarını sürdürüyor.

Mevsim başında alımları evvelden ya bile emanet sistemi ile piyasanın 1 liralık üzerinde yapacağını açıklayan FİSKOBİRLİK, 9’u Giresun’dahi almak için 50 kooperatif bünyesinde fındık alımı yapıyor.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaptığı açıklamada, “Sezon başında belirtildiği kabil başıboş piyasanın genişlik birkaç 1 lira üstüne değer vererek alımlarımıza devam ediyoruz . Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye, Keşap, Dereli, Bulancak, Piraziz ve Giresun Merkez’de tutmak üzere 9 ‘u Giresun’de kalkmak için 50 kooperatifimizin tamamında alımlarımızı sürdürüyoruz. Şuanda erkin piyasada fındık fiyatı 45-46 TL’ye alınırken, FİSKOBİRLİK’te ise verim farkıyla alay malay başıboş piyasanın 1 teklik 1.5 teklik üstünde fiyatla fındık alımınıba devam ediyoruz. Yüksek randımana efdal fiyat politikamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Sonucunda ise fındığına vekil, düzentileme veren şuurlu mecmu üreticilerimiz FİSKOBİRLİK’i tercih ediyor. Başıboş çevre koşullarını göz önüne aldığımızda şuanda genişlik bol fiyatın FİSKOBİRLİK’te olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla şunu anlatım edebiliriz ki fındık üreticisini serbest piyasanın tekeline artırmak istemeyen FİSKOBİRLİK, imkanları çerçevesinde şuanda serbest piyasada bildirme faziletkâr fiyatla fındık alımını yapmaktadır” dedi.

Giresun kalite yuvarlak fındık coğrafi belen belgesi olan üreticilere ekstra 50 kuruş ayırt verildiğini belirten Bayraktar, “FİSKOBİRLİK ortaklarından başıboş piyasanın 1 lira ile 1.5 teklik kadar bire bir fiyatla üstünde çekicilik yapıldığı kadar eş sıfır üreticilerimizin fındıklarını dahi esasen piyasanın bir hacim üstünde benzeri fiyatla alınmaktadır. Ayrıca Giresun kalite coğrafi işaretli fındık üretim belgesi olanlardan üstelik arttırma 50 kuruş aşkın denk farkıyla fındık alımı yapılmaktadır” diye niteleyerek konuştu. – GİRESUN

Share: