Fellah turistler Trabzon’dan vazgeçemiyor

Trabzon pandemi sonrası Koy ülkelerinden gelen Arap turistlerle tarihinin sunma korkulu turizm hareketliliğini yaşıyor. Korona virüs kaynaklı yolculuk yasağının kalkmasının ardından adeta kente akın fail Fellah turistler özellikle Uzungöl koyulmak amacıyla faziletli kesimlerdeki yaylaları tercih ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nin turizm merkezi olma uğrunda ilerleyici Trabzon, hele Suudi Arabistan, Bahreyn ve Okyanus kadar ülkelerden gelen misafirlerini ağırlıyor. Şita aylarına büyüklüğünde hareketliliğin sürmesinin beklendiği Trabzon’dahi aut hatlardan günce inen tayyare sayısı seçme sabık bölüm yükselirken, hele Kurban Bayramı’ndan bilahare kente karışmak talip turistler otel, pansiyon, şalter isticar ve dolaşma acentelerinde kükremek oluşturdu. Cümle yetenek turizm hizmetinin sunulduğu kentte turistler hele erdemli kesimlerdeki yaylaları yeğleme ederken, doğal güzellikleri ile ünlü Uzungöl turistlerin konaklama listesinde ilk sırada vadi aldı. Ecnebi turistlerin yanında domestik turistlerinde elektrik merkezi haline mevrut kentte Sümela Manastırı, Ayasofya Camii, Limon Bahçesi Gölü, Çal Mağarası, Hıdırnebi ve Kayabaşı Yaylası kabilinden turizm alanlarında yoğunluk yaşanırken, kentte 2017 yılından sonradan ilk kez ayrımsız Kruvaziyer gemisi ağırlandı. 5 yıl aranın ardından kente gelen gemide bulunun 327 Rus turist kentte halk bilimi gösterisi ve çiçeklerle karşılanırken, Türkiye Gezi Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Şarki Karadeniz Bölge Künde Müesses Başkanı Volkan Kantarcı, bu yaz beklentinin üzerinden benzeri turizm hareketliliği yaşandığına ilgi çekti.

“Iri dalga ve rüzgar devam ediyor”

Konaklama tesislerinden yüzde 99 oranında doluluk yaşandığını belirten Kantarcı, “2019 yılında yoğun rakamlara ulaşmıştık. Ecnebi gezmen sayısı 600 bini devirmişti bu yıl evvel aylarında değerlendirmemiz 2019 rakamlarını geçeceğimiz yönündeydi. 1 milyonu bulabilirsek da haddinden fazla haddinden fazla gür evet diye düşünüyorduk. Ama hele Kurban Bayramı’ndan bilahare adi beklenmeyen aynı dilek oluştu. Hem dış hattan mevrut tayyare sayıları arttı. Hem biliyorsunuz Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan’la olan diyalogları, oradaki anlaşmaları neticesinde artık uçuşlar başladı. Bu şişman dümen ve rüzgar bitmeme ediyor. Ağustos sonuna kadar günlük yüzdelik 99 oranında doluluk yaşanıyor. Ara Sıra tesislerde yok denilebilecek kadar beş altı meydan oluyor. Tabiatıyla bu doluluk oranları ve su Ilkgüz-Ekim’e makul şita aylarına akla yatkın sarkacak. Çünkü gelemeyen seyyar 1 hafta sonradan 2 haftaya sonraları 3 haftaya bilahare yer bakıyor. Hem tayyare bileti hem konaklama tesisi hem volta rezervasyonu anlamında beklentimiz o ki tek yaşamadığımız büyüklüğünde fena hâlde benzeri kış dönemi yaşayacağız. Kışın üstelik kâh havayolu firmaları ve volta operatörleri şimdiden bazı planlamalar içerisine giriyor. Haftanın galiba günlerinde uçuştan bitmeme ettirebilmek amacıyla değerlendirmeleri yapıyorlar. Umarım tıpkı aksaklık olmaz ve kış aylarında da hem Trabzon şehrimiz hem bölgemizdeki sair illerimiz iyicene tıpkısı turizm yoğunluğu yaşar. Tabiatıyla turizm deyince aracısız bölgenin ekonomisini kastediyorum. Bu vakit kaybetmeden otel aşçı, seyahat acentaları, rent a car firmaları, hediyelik kayıt dükkanları değil 60’a mail değişik sektörü aracısız etkiliyor. Hem dediğim kabilinden havza ekonomisi yukarılara gidiyor hem esnafımız kazanıyor. İnşallah daha sunturlu, olumlu günler yaşamaya bitmeme edeceğiz” dedi.

“Ortadoğu’dan son zaman çok okkalı tıpkı gelişler oldu”

Rezervasyon yaptırmadan kente mevrut turistlerinde otel bulmakta sarp yaşadığını dile getiren Kantarcı, “Avrupalı evet üstelik Irak Doğu’dan gelen turistler rezervasyonlarını eyyam ya birlikte haftalar değil aylar öncesinde yapıyor. Hem uçak bileti hem otel rezervasyonunu hem turunu gayet düzenlenen ayrımsız şekilde yapıyor. Bu sene artık pandemi hiçbir etkisi olmadığını görünce Ortadoğu’dan son dakika son hafta çokça bunaltıcı tıpkı gelişler oldu. Tabii erken rezervasyonlar olmayınca dahi tayyare bileti düz bittabi gidince buluruz düşüncesiyle bu arada geldi. Yolculuk acentaları ile irtibata önceki olsalar yer azından planlamalarını biraz elan aklık yapabileceklerdir. Hem domestik hem de kişi ülkelerindeki dolaşma operatörleri, seyahat acentaları ile bir çoğu tabiatıyla tayyare biletini aldı gidince tıpkı şekilde bulurum diyerek geldi. Bu kere bile otel bulmakta sıkıntı çekti evet de kapı bap otel dolaşarak bir şekilde bulmaya çalıştı. evet üstelik onlinedan akıbet an çokça faziletkâr rakamlar vermek karşılığında bulabildi. Rent a zar de tıpkı husus makbul. Tabiatıyla bunu gören rent a zar firmaları diğer illerdeki ya birlikte diğer bölgelerdeki araçlarının Trabzon Havalimanı’na yönlendirildi. Amma bu de tam olmadı. Hasıl o kim Ağustos sonuna büyüklüğünde bu yüzde yüze andıran doluluğu yaşamaya bitmeme edeceğiz. Ondan sonra biraz hakeza kırılmalar ve rahatlamalar olacak” diye niteleyerek konuştu.

“Yara reklam olmamamız gerekiyor”

Şita aylarına kadar kentte çokluk yaşanacağını vurgulayan Kantarcı, “Trabzon kapasitesinin çokça üstünde seyyar ağırlıyor diye niteleyerek aynı söyleyiş var. Böyle serencam haftalarda gelen bahir tepeden inme bire bir kükremek. Bu değil Trabzon’a ülkemizin Antalya’dan İstanbul’a ayrımlı benzeri ilde da olsa şok tıpkı çokluk olduğu zaman tabii adına ara sıra sıkışıklıklar, ayırtma sorunları olabiliyor. Ama umumi adına baktığımızda bölgemizdeki 6-7 ili topluyorsunuz konaklama organizasyon sayısı ikiye çapıyorsunuz tekrar Trabzon’daki akak kapasitesine ulaşamıyorsunuz. Yani eylemek istediğim şu, Trabzon’de siktirici balaban aynı akak kapasitesi var. Seçme geçen devir yatırımlar az buçuk henüz artıyor. Konaklama tesisleri açıkça otellerin sayısı az buçuk elan artıyor. Buradaki yaşanan sıkışıklıklar ve son an sorunları tamamen civar rezervasyon yapmadan ve civar planlama yapmadan yaşananlar. Bunun tabii olumsuzluğun birde müspet tarafı var. Bu sıkışıklık ahir haftalara ve sonraki aylara Bağ Bozumu aylarına makul üstelik yayılacak. Doğrusu bizim genişlik iri hedefimiz yemeden içmeden yazın 2-3 mahiye bölüm değil bunu aylara duyurmak, sene boyu aksettirmek, İlkbahar, Bağ Bozumu mevsimlerimiz başkaca bu beklentimiz olan şita aylarında de yeniden aut hatlardan özellikle Ortadoğu’dan seyyar beklentimizin bitmeme etmesi şeklinde ve inşallah hakeza bile olacak gayet güzelce müspet günlerde göreceğiz. Salim sert rüzgarın önümüzdeki aylarda birlikte olumlu yansımaları olacak. Bir Tane ilgi etmemiz gereken başlık hem turizm paydaşları hem esnafımızın etik kuralları, mesleksel kurallara esnaflık kriterlerine akıllıca şekilde misafirlerimizi ağırlamak, hediye etmek ve yolculamak. Zira yaşayacağımız sunma ufak benzeri olumsuzluk ferda özge devir apayrı çığlık olumsuzluklara etmen olabiliyor. Şiddetli reklam olmamamız gerekiyor. Bilcümle olumsuzlukları minimize etmemiz gerekiyor ve Allah’a şükür şimdiye kadar bile gayet dolgunca gidiyoruz” ifadelerini kullandı. – TRABZON

Share: