Felçli ‘Dost’un evi, Sedir

Nüzullü ‘Bacanak’un evi, Sedir

ISPARTA’dahi kürekle beline vurulması sonucu dal ayakları damla olan pili cinsi köpeğin bakımını, Ankara’dahi işler edilerek yürüteç takılmasının arkası sıra Türkiye Şişman Ulus Meclisi (TBMM) Koruma Kat Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Arkadaş’ adı sunulan, özel günlerde sekmen ve ceket giydirilip, boyun bağı takılan kapik, Sedir’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, yaklaşık 3 sene geçmiş Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Art ayakları katre olan köpeğin ilk tedavisi, Burdur’bile Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal marifetiyle yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’da henüz ongun tedavi görmesi için TBMM Koruma Ofis Başkanlığı’nda fariza yapan polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den arkalama istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte faaliyetler edilirken, dal ayaklarına örümce takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, elan sonradan köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Tip Müdürlüğü’nün eş çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Dulda Ofis Başkanlığı’ndaki özge polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Divan’te Siper Daire Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile alay malay zinde ‘Dost’ adını verdikleri köpekle her bölüm özel kendisine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Meclis yerleşkesinde gezdirdiği ‘Bacanak’a, milletvekilleri ve Divan personeli birlikte ilişki gösteriyor. Milli bayramlarda ve bazı özel günlerde kerte ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife fiyaka verdirilen ‘Bacanak’, Divan’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Bacanak’un dokunaklı hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 sene ilk Isparta’de bire bir güç marifetiyle beline kürekle vurularak damla bırakılmış. Elan sonra başka bir vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal marifetiyle himayeye alınıyor. Ongun hocamız bize ‘yardımcı peki musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Bacanak’ yürüyemedi. Henüz sonradan biz hikmet tedavi süresince kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Divan’te gezerken da vekillerimiz gördüler, hikayesini üstelik öğrenince arkalamak istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Bacanak’, çarkıt sağlığına kavuşması için İstanbul’de hastalıklı hayvanlara fizik otama uygulayan aynı merkeze gönderildi ancak tedaviye yanıt alınamadı. Sedir’te hayvan hakları himaye kanununun görüşüldüğü Efsanevi Hakları Komisyonu üyeleri durumu Divan başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Meclis başkanımız üstelik ‘Dost’un TBMM yoluyla sahiplenmesine onaylama verdi” diyerek konuştu. ‘ÖZEL ÇAÇA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Bacanak’un 1,5 yıldır Sedir yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ deminden Divan’teki evinde, komşusu olan 3 bomba kontrol köpeğimiz ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Özge köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun için özel mama hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem eksiksiz Divan personeli haddinden fazla seviyor, hem de Sedir’e mevrut ziyaretçiler onu çokça seviyor” dedi.

Kaynak dökümü:

– Bacanak köpeğin görüntüsü

– Aylin Altunbaaşlıer ile röportaj

– Umumi ve detay

Haber- Müşteri:  Elif ASKER- Canberk ÖZTÜRK/ ANKARA,

Share: