Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Kederli, Amasya’da konuştu Açıklaması

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Kederli, eş kooperatiflerinin geliştirilmesini önemsediklerini söyledi.

Bakan Yanık, Amasya’da Anadan Görme Türk Ahali Sanatları Müzesi’ni ve müze bahçesindeki kadın kooperatifleri standını ziyaret ederek, müstahsil kadınlarla kardeş kardeş etti.

Üzüntülü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amasya’nın, Anadolu’nun temas şehri kadar son adım evire çevire ve etkileyici olduğunu söyledi.

Kenti ziyaretlerinde, Bakanlıklarının imdi Amasya ile ilgilendiren yapacağı çalışmaları değerlendirdiklerini anlatan Acılı, “Bizim Vekillik namına ülkemizin değişik yerlerindeki ziyaretlerimizde gözetlediğimiz iki cesim başlık var. Birincisi, Bakanlığımızın çalışmalarını durumunda koparmak, denemek, ikincisi ise vatandaşlarımızın taleplerini kendilerinden itaat etmek.” diye niteleyerek konuştu.

Kadın kooperatiflerinin geliştirilmesini, kadınların kooperatifçilik vasıtasıyla güçlendirilmesini, özellikle karı eksenli üretimin bire bir ilişik değere, tıpkısı ekonomik değere dönüşmesini çok önemsediklerini vurgulayan Kederli, şunları kaydetti:

“Kadınların kişi üretimlerini pazara çıkardıkları tıpkısı benzer olan kooperatif modelini önemsiyoruz ve çalışmalarımızı bu eksende sürdürüyoruz. Kooperatifçilik önce başladığımızda hem sayıca hem muhteva itibariyle elan belki dünkü sayılacak aynı çalışma biçimiyken bugün çıktı kadınlarımıza hem nişane çeşitliliği noktasında hem ürünlerin pazarlanması noktasında hem markalaşma süreci noktasında çokça ağırbaşlı destekler sağlıyoruz. Sadece tığ değil Ticaret Bakanlığımızla beraber yapıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalar var. Nedeniyle tıpkı kol çalışması. Valiliklerimiz kooperatifçilik çalışmalarımıza, kadınların kooperatifçilik aracılığıyla desteklenmesi çalışmalarına bilcümle destek verdiler.”Share: