FABRİKADA ZEHİRLENEREK HAYATINI KAYBEDEN 3 İŞÇİ SONUÇ YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BOLU’nun Gerede ilçesinde, tıpkısı jelatin fabrikasında tasfiye vana odasındaki vanayı taharri için gittikten sonraları sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi ilçede planlı cenaze töreninin ardından serencam yolculuklarına uğurlandı. Gazdan etkilenen özge iştirakçi Enes Kayış’ın ise hayati tehlikesi devam ederken, olaya engelleme ederken etkilenerek hastanelik olan 3 itfaiye eri da hastanede taburcu oldu.

Görüngü, dün saat 22.50 sıralarında Gerede Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde kâin tıpkısı jelatin fabrikasında meydana geldi. Şeb vardiyasında etkin işçilerden biri, fabrikanın tasfiye bölümünde bulunan vananın kontrolünü açmak için alana girdikten bilahare dışarıya çıkamadı. Durumu fark fail değişik 3 mücahede arkadaşı henüz art arda tasfiye alanına girdikten sonra çıkamadı. Fabrikada müteharrik diğer işçiler, durumu 112 Müstacel Çağrı Merkezi’ne bilgi verdi. Olay adına esenlik, polis, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri irsal edildi. İtfaiye ekipleri, süzgün halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Esenlik ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Bahtiyar Karataş(31), Yasin Başyiğit(23) ve Emrah Bahir’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİ

Zehirlenen farklı işçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Enes Kayış’ın durumunun alçak olduğu, entübe edildiği ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İTFAİYE ERLERİ TABURCU OLDU

Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde memur 3 itfaiye eri birlikte, içeriye müvellidülhumuza tüpleriyle girmelerine rağmen sızan gazdan etkilenmişti. Gerede Cesamet Hastanesi’nde tedavi altına alınan itfaiye erleri Ramazan Tür, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Layemut tedavilerinin arkası sıra taburcu oldu.

3 MESAİ ARKADAŞI YAN YANA UĞURLANDI

Olayda hayatını kaybeden Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Bahir üzere, Gerede ilçesinde kâin Eskimemiş Camii’da cenaze namazı kılındı. Törene, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarının yanında Bolu Valisi Erkan Tığ, Bolu Mebus Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve çokça sayıda yurttaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Mutlu Karataş Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit da Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Deniz’in cenazesi ise eşinin memleketi olan Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.

ADLİ SORMACA SÜRÜYOR

Bu arada olayla ilgili Gerede cumhuriyet savcılığı vasıtasıyla başlatılan anket sürüyor. Sızıntının sebebi ve olayda ihmalin olup olmadığıyla ilişik geniş yetenekli soruşturma devam ediyor. Bu kapsamda polis güçleri eliyle üretimlik tün vardiyası amiri ve üretimevi müdürü, bunun birlikte olayın tamam tanıklarının ifadeleri makbuz.Share: