Eskişehir’de kayıp Iraklı tendürüst kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi

Eskişehir’de geçen sene eylül ayında kaybolan Iraklı Sally Ulu Challab Şike-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki çöp konteynerlerine attığı iddia edilen mevkuf sanık ile ona yardım ettikleri iddia edilen tutuksuz 4 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Eskişehir 1. Tehlikeli Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, hakkında ağırlaştırılmış müebbet dam istenen Irak uyruklu tutuklu Amjed M.M. (28), tutuksuz sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin birlikte Sally’nin ailesi ile yan avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak uyruklu Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Şanlı A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz sunulan şahit G.K. olayın olduğu binanın yakınında tevakkuf ettiğini aktararak “Ansızın bir kötü sesi duydum. Boğunuk bire bir incitici sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi özlemek için telefonu elime aldım fakat gürültülü kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım amacıyla vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları akseptans etmeyerek boşaltma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Ilkgüz 2021’den itibaren haber alınamayan Irak uyruklu Sally Şanlı Challab Aldatma-Abbood’un (19) kaybolmasına ilişkin sormaca kapsamında, ev dışına kaçmaya çalışan Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde düçar, arkası sıra tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, tahminî 10 bin saatlik güvenlik kamerası görüntülerini inceleyip haddinden fazla sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Site merkezindeki lağım döşemi, kullanılmayan binalar, park ve bahçelerin yanı sıra Pörsümüş Çayı ile kent çöplüğünde yapılan aramalardan gelişigüzel sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, kıya sanığı Amjed M.M. karşı “canavarca hisle veya eziyet çektirerek bilerek cani” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona yardım ettikleri iddia edilen tutuksuz sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu emek” iddiasıyla 5 yıla kadar hapsi kâm ediliyor.

Share: