Eskişehir’de düzenlenen yarışta dört kez güvercini bin 50 kilometre uçtu

Eskişehir’de düzenlenen yarışta dört el güvercini bin 50 kilometre uçtu

Kars’tan Eskişehir’e 25 saatte uçarak yarışı tamamladılar

Eskişehir Heveskâr El Topluluk Başkanı Hasan Edirne:

“Önümüzdeki sene bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’bile planlı el güvercini yarışında tıpkı kümesten dört kuş, Kars’tan Eskişehir’e bin 50 kilometrelik mesafeyi uçarak 25 saatte tamamladı.

Tarihin bozuk yıllarından beri değişik amaçlar ile beğenilen ve haddinden fazla mufassal mesafeler uçarak iletişimi sağlayıcı öğün güvercinlerinin, yeteneklerini sergileyebilmek amacıyla yarışlar düzenleniyor. Yarışlarda, güvercinler özel araçlarla vurdumduymaz gelmeleri istenen mesafeye götürülüyor. Gittikleri şehirde serbest bırakılan güvercinler, kümeslerine döndüklerinde yarışı tamamlamış oluyor. Rastgele yıl farklı mesafelerde düzenlenen kat güvercin yarışında, bu sene Eskişehir’üstelik aynı önceki yaşandı. Eskişehir’deki üç derneğin düzenlediği Kars yarışında 4 güvercin, bire bir günde bin 50 kilometre uçarak kümesine döndü. Mecmu 97 nüsha güvercin yarışa katılırken, Vural Görer isimli vatandaşın 4 kuşu çizin çizin kümese dönerek büyük aynı başarıya imza attı.

“Kuşlarımız, bin 50 kilometrelik tıpkı uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar”

Çocukluğundan beri hayvan sevgisiyle büyüdüğünü söyleyen Eskişehirli Vural Görer, 3 yıldır samimi beslediği yol güvercinlerinin başarıya ulaştığını anlattı. Düzenlenen bin 50 kilometrelik Kars yarışının hususi tıpkısı maraton olduğunu tamlayan Görer, “Bu yarışlar sezonluk oluyor. Kestirmece 8-9 etaptan oluşuyor ve şehirlerarası yavaş yavaş gidiliyor. Yarışlardan evvel kuşlarımızı ferdî antrenmanlarla hazırlıyoruz. 110 kilometreden 650-800 kilometreye büyüklüğünde toplum örgütü yarışlarımız oluyor, hep 9 yahut 10 aşama yapıyoruz. Henüz bilahare hususi yarışlar düzenliyoruz, Kars yarışı üzere. Bunlar maraton yarışı diye niteleyerek geçiyor. Bu sene dahi Eskişehir’deki üç toplum örgütü kendisine kendimiz bir yarışma düzenledik. Kuşlarımız bu yarışta, yağız kilometresi adına bin 300, kuş uçuşu kendisine ise bin 50 kilometrelik benzeri uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar” dedi.

“Önümüzdeki sene bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

Eskişehir Heveskâr Kere Topluluk Başkanı Hasan Edirne, bu yarışta gidilen mesafenin eski yarışları geride bıraktığından bahsetti. Eskişehir’da ilk kez bu kadar ayrıntılı mesafeli tıpkı yarış yapıldığını belirten Edirne, ati sene mesafeyi biraz daha arttırarak Gürcistan yarışı boşaltmak istediklerini belirtti. Başkan Edirne, “Tığ elan evvel Türkiye Güvercin Federasyonu kendisine, Muş yarışı yaptık. O yarışta kuşumuz Muştan Eskişehir’e ansız geldi, 970 kilometrelik tıpkısı pervaz yaparak Türkiye dördüncüsü oldu. Esasen federasyonumuzun düzenlediği Gümüşhane yarışı vardı, 910 kilometrelik ayrımsız küşayiş. Oradan de kuşumuz yarışın üçüncü günü Eskişehir’e döndü ve Türkiye on üçüncüsü oldu. Bin 50 kilometre uzaklıktaki Kars yarışı daha önce on paralık düzenlenmemişti. Federasyondan müşahit geldi ve onun taşıt aldığı kuşları salım hakemleri araçlarıyla Kars’a ulaştırdılar. Kuşlarımız oradan gelmeyi birlikte başardılar, Kars’ı aştık daha çok. Önümüzdeki sene bire bir uygunsuzluk yaşamazsak, Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz, o dahi Eskişehir’e kısaca bin 200 kilometre uzaklıkta olacak. Onu bile aşabilirsek Türkiye’de tıpkı ilki nail olacağız. İnsanların arabayla gitmesi de haddinden fazla baskı olan benzeri uzaklıktan, bu kuşlar uçarak evlerine ulaştılar. Bu haddinden fazla büyük benzeri sükse. Avrupa’daki insanlar şu an Kars yarışını izleme ediyorlar. Içtimai iletişim araçları aracılığı ile yetersiz dışındaki insanlar beğeni ve yorumlarını bize ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.Share: