Eskişehir yerel haberleri… İsmet İnönü’nün Kızı Gönülden Toker, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda Matbuat Tarihi Müzesi’ni Görüşme Etti

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL YIĞIT

Mudanya Mütarekesi’nin 100. Yıldönümü etkinlikleri dolayısıyla Bursa’ya gelen ve bugün da CHP Bursa İl Başkanlığını müzakere ederek Basın Tarihi Müzesi’ni görüşme eden İsmet İnönü’nün kızı Istekle Toker, “Zaman burada, sayın Başkanla bu arada, bizi gezdirdiği salonda Türkiye Cumhuriyeti’ni gördüm, babamı gördüm, Erdal ağabeyim Prof. Erdal İnönü’yü gördüm, çocukluğumda yaşadığım şeyleri hatırladım” dedi.

Mudanya Mütarakesi’nin 100. Yıldönümü nedeniyle Bursa’ya gelen İsmet İnönü’nün kızı Ilgiyle Toker ve torunu Gülsün Bilgehan, CHP Bursa İl Başkanlığı binasını görüşme etti. Mülakat sırasında, İl Başkanlığı binasından kâin Basın Tarihi Müzesi’ni de dolaşarak duygularını paylaştı.

“VERİLEN EMEKLERİ GENÇLERE AKTARDIĞIMIZ İÇİN HADDINDEN FAZLA MUTLUYUZ”

Ziyaret karşı konuşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Yağız, Samimi Toker ve Gülsün Bilgehan’ın ziyareti dolayısıyla tarifsiz bir mutluluk içre olduklarını söyledi. Kişmiri sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Cumhuriyet Umum Partisi Bursa İl Örgütü’nde 100 almanak Bursa siyasal tarihini derlediğimiz müzemizde o günleri dinç, bizlere nâkil, Cumhuriyetimizin bildirme mehabetli mihenk taşı taşlarından biri olan Lozan kahramanımızın adını taşımaktan öz saygı duyduğum İsmet Paşamızın kızı Candan Toker ve torunu Gülsün Bilgehan hanımefendileri İl Başkanlığımızda konuk etmenin tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz. Müzemizi gelişigüzel geziyoruz ve sunulan emekleri gençlere transfer konusunda yaptığımız çalışmaların süfli çok bahtiyar olduğumuz bir noktasındayız. Bunun hangi kadar koskocaman olduğunu bir yol elan gördük ve ben kendilerini burada ağırlamaktan son rütbe mutluyum.”

“BURADA, ATATÜRK’ÜN ÇAĞCIL TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE VERDİĞİ ÖNEMİ GÖRDÜK”

İsmet İnönü’nün Bursa ziyareti sırasında çekilen fotoğrafları görünce ihtisas yoğun anlar ruhlu Gönülden Toker, “Zaman burada, sayın Başkanla bu arada, bizi gezdirdiği salonda Türkiye Cumhuriyeti’ni gördüm, babamı gördüm, Erdal ağabeyim Prof. Erdal İnönü’yü gördüm, çocukluğumda yaşadığım şeyleri hatırladım. Atatürk’ün çağdaş, laik, Türkiye Cumhuriyeti’hangi verdiği önemi gördük, aynı heyecanı yaşadık. Burayı gezerken önce günden bugüne tıpkı şeyleri görmüş, yaşamış olduk, size haddinden fazla teşekkür ederim sayın Başbuğ” dedi.

UMARIM TÜRKİYE’NİN ÜSTELIK YÜZÜ GÜLECEK”

Musahabe sırasında Ilgiyle Toker’e haremlik fail 22-23-24-25-26. Aktarılma CHP Mebus Gülsün Bilgehan, Mütareke’nin 100. yılı zımnında sunturlu benzeri dönme geçirdiklerini ve kahramanları bütün birlikte andıklarını söylerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaman dahi kızıl başkanımızın davetlisi namına, adı da İsmet doğrusu dedemden geliyor, İsmet Kara’nın davetlisi namına arkadaşlarıyla birlikte CHP Bursa toprak binasını ve binanın içindeki bu haddinden fazla adamakıllı düzenlenmiş fırka tarihi müzesini ve gerçekte Türkiye demokrasi tarihi müzesini alay malay gezdik. Hakikaten haddinden fazla hususi aynı yer reşit, haddinden fazla duygulandık. Karşımda basın küpürleri var ve ‘İnönü’nün yüzü Bursa’birlikte güldü’ diyor. Benim adımı de dedem koymuş, yüzüm hep Gülsün diyerek, benimle birlikte hep basit çocukların yüzü gülsün diye niteleyerek. Umarım Türkiye’nin bile yüzü gülecek.”

Share: