Eskişehir fen! Prof. Dr. Doğan Aydal: Abdülhamid Han Gemisi amacıyla seçilen araştırma yeri yanlıştır

Zenginlik Partisi Genel Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, koyu tetebbu yeteneğine ehil olmasına karşın Mersin Taşucu açıklarına Abdulhamid Konak Sondaj gemisinin gönderilme kararının alınmasını düşündürücü bulduklarını söyleyerek, “Anlaşılamayan aynı eksantrik konu birlikte Abdülhamid Han gemisinin bozukluk bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Han Gemisi üzere seçilen muayene yeri yanlıştır” dedi.

Yeniden Bolluk Partisi Umumi Komutan Yardımcısı ve Faziletli Yer Bilimi Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin doğalgaz ve yer yağı yoklamak üzere gösterdiği gayretlerin takdire kırat olduğunu fakat doğalgaz yahut petrol taharri amacıyla seçilen yerlerin akla yatkın olmadığını belirtti. Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali faziletli yerlerin, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal adına ruhsatlandırılan ve Mahsus Hesaplı Zon alanı zarfında küsurat 4,5,6,7 Nolu cevaz alanlarının kuzey kısımlarında küsurat yerler olduğunu dahi ifade etti.

SONDAJLAR İÇİN YANLIŞ YERLER SEÇİLDİ

Daha ilk İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan 3-4 bin metre üzere bağan derinlikli sondajlarla hiçbir son alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

” Karadeniz’de Romanya’ya ait Neptün sahalarında doğalgaz bulunması cihetiyle bire bir uzantıda Türkiye Özel Ekonomik Zonu zarfında küsurat Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali 1,2,3 ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda olumlu son alınamamıştı. Analog şekilde Maşrık Akdeniz’üstelik seçilen hep taharri yerlerinde müspet serencam alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Mersin Ağacı, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC doğu ve mağrip bölgelerinde, sonuç yirmi yılda yapılan hep sondajlar huysuz sonuçlanmıştı.”

ABDULHAMİD HAN GEMİSİ İÇİN SEÇİLEN SONDAJ YERİ BIRLIKTE YANLIŞTIR

Derin etüt yeteneğine erbap olmasına karşın Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Eğlek Araştırı gemisinin gönderilme kararının alınmasını düşündürücü bulduklarını tamlayan Aydal, “Anlaşılamayan aynı bambaşka husus de Abdülhamid Han gemisinin neden bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Han Gemisi için seçilen sondaj yeri da yanlıştır. Gemi bölgeye 10 Temmuz 2022 tarihinde ulaşmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’dahi Taşucu limanında, gemide istikşaf ile ilgilendiren brifing almıştır. Aradan 40 çağ geçmesine karşın 18 Ilkgüz tarihli Marine trafik raporuna bakarak, Navtex ilan edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki ‘YÖRÜKLER 1’ araştırı sahasına hala gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır. Hükümetimiz doğalgaz ayazlık ihtimali faziletli olan bölgelerde himmet yapması gerekiyor. Hükümetimiz, hele Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal kendisine ruhsatlandırılan ve Mahsus Kazançlı Zon alanımız içinde artan 4,5,6,7 Nolu cevaz alanlarının yıldız kısımlarında küsurat yerlerde Navtex zar yazar sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları hızlandırmak için detaylı süredir Filyos Limanı’nda demirli kâin Kanuni muayene gemimiz ile tekrar Filyos Limanı’nda demirli Oruç Ser Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir” dedi.

– Ankara

Share: