Eş afiyet çalışanlarına ati sürüş eğitimi verildi

Burdur’üstelik 112 Müstacel Servis Hizmetlerinde işyar 11 eş sağlık çalışanına, ihtiyaç halinde ambulans kullanabilmeleri üzere ati sürüş eğitimi verildi.

İl Esenlik Müdürlüğünce planlı “Ambulans Sürüş Tekniği” eğitimlerinde muvaffakiyetli olan 11 avrat sağlıkçı daha sertifikalarını aldı.

Burdur Cankurtaran Servisi Başhekimi Cemal Şencan, AA muhabirine, ambulansın vakaya algı süresini kısaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Verdikleri hizmette cevvaliyet kadar güvenliğin birlikte mefret olduğunu vurgulayan Şencan, “Bundan Sonra ambulansta vazifeli çoban ehliyeti olan cümle personelimiz ambulansı kullanabilecek duruma geliyor. Bu eğitimle ambulansı dahi haddinden fazla gür tanımaya başlıyorlar. Motosiklet bakımını, sargaç değiştirmesi gerekirse bunu lacerem yapacaklarını, karlı şartlarda zincir geçici kabil araçla ait bir nice mekanik teknikleri kazanıyorlar.” dedi.

Şencan, kursiyerlerin bunun birlikte encam sürüş tekniğiyle fücceten kaçışlar, tatbikat kabiliyeti, güçlü defa ve gidiş geliş koşullarında şüphesiz hareket etmeleri konularında eğitim aldıklarını kaydetti.

Ivedili vakalara ulaşmada Keyif Bakanlığının yöre gördüğü süreleri yakalamada erdemli orana eş olduklarını dile getiren Şencan, “Nahiye içi vakalarında yüzde 98-99 oranında 10 dakikada önce engelleme süremiz mevcut. Kırsaldaki vakalarda Bakanlığımızın oranı 30 an, bu süreyi yakalama oranımız üstelik yüzde 99 civarında. Bu eğitimlerle ilimizde acul tıpkı şekilde vatandaşlarımıza bakım vermeyi sürdürüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Yeryüzü nazik mutluluğumuz hastaları zamanında çoğaltmak”

Ivedi Tıp Teknisyeni Selda Tekerlek, eğitimin hayır olduğunu dile getirdi.

Cankurtaran sürücülüğünün baskı aynı hisse senedi olduğuna dikkati çeken Teker, “Ivedi vakalara tıpkı duygusal kurtaracağım duygusuyla yola çıkıyoruz. Yer iri mutluluğumuz örneğin kalp krizi geçiren aynı kişiyi zamanında hastaneye katmak. Bu eğitimlerle bunu elan hızlı ve sakıncasız yapmayı öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paramedik Ayşe Alakuş, cankurtaran sürüş tekniği eğitiminin üstesinden geldiklerini, kullanılmamış yetenekler kazandıklarını anlattı.

Ümmühan Tüzcel, 10 yıldır 112 Acil Serviste çalıştığını, ambulansı elan dikkatli ve tehlikesiz kazanmak için eğitime katıldığını kaydetti.

Eğitmen Garaz Mutlu ise 4 yıldır kentte ambulans sürüş teknikleri eğitimini sürdürdüğüne bel ederek eğitimin tıpkı periyot teorik, 3 ahit uygulamadan oluştuğunu aktardı.

Share: