Erzurum’da “Süte Değer” projesiyle üreticilere 40 milyon liralık ifa yapıldı

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Kağan Ağızcıl, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Şark Rum Projesi (DAP), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erzurum Tecim Borsası marifetiyle dört yıl önceki başlatılan “Antipatik Zincir Benzin Kurulumu ve Süte Değer” projesi kapsamında 750 üreticiye 40 milyon liralık ifa yaptıklarını belirtti.

Kağan Ağızcıl, tarihi Erzurum Evleri’nde düzenlediği “Erzurum Ticaret Borsası 4 Almanak Ruh Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 471 bakir üyeyle üye sayılarını 1471’e çıkardıklarını söyledi.

Adalet ve adalet ölçüsünde üyelerin kesenek derecelerini baştan düzenlediklerini ifade eden Ağızcıl, “Borsamızın ödenti dirimsel oranlarında artış yapılmadan 4 sene müddet böylece gelirlerinde yüzdelik 47,5 oranında benzeri artım sağlanarak sağlık-gider bütçesinde 1 milyon 186 bin teklik artırım sağladık.” dedi.

Oral, giderleri azaltarak efdal oranda tasarruf sağladıklarını belirterek, Erzurum Ticaret Borsasını ülkenin hatırlı, bilinir ve sözü güzeşte, ev dışında tanınır, çap büyüklerince dikkate alınır konuma getirdiklerini dile getirdi.

“10 ilçe, 97 karye ve 750 üreticimize kısaca 40 milyon liralık ödeme yaptık”

Yalnız benzen projesi kapsamında aldıkları desteklerle borsaya 35 milyon lira envanter sağladıklarını anlatan Ağızcıl, şöyle konuştu:

“Bu sayede borsamıza 4 yılda Cumhuriyet tarihinin sunma şişman kazanımlarını sağladık. Borsa tarihimize ilk kez Vekâlet onayı ile sermayesi yüzde 100 borsamıza ilişik olan 50 bin liralık sermayeli Erzurum Ticaret Borsası Ekincilik Hayvancılığı Geliştirme AŞ’yi kurarak 12 kişiye istihdam sağladık. Borsamıza ve ilimize Doğu Anadolu’nun arz prestijli projesi olarak gösterilen ve birçok borsanın kendine mümasil namına aldığı Antipatik Zincir Benzin Projesi’ni kazandırdık. Süt projemiz kapsamında 10 kaymakamlık, 97 köy ve 750 üreticimize yaklaşık 40 milyon liralık ödeme yaptık.”

Erzurum’u gastronomi ve işaret kent tahsis etmek amacıyla tescilli lokal işaret seferberliğinde 3 yılda 50 eser için rekor referans yaparak 24 ürüne elan coğrafi belen aldıklarına dikkati çekici Oral, 35 işaret amacıyla üstelik tescil başvurularını hazırlayarak Türk Patent Enstitüsüne sunduklarını kaydetti.

“Üyelerimizin ihracata yönelik çalışmalarına katkı sunduk”

Oral, üyelerinin İranlı iş adamlarıyla görüşmeler yapmalarını sağladıklarını ifade ederek, ” Ukrayna, Kırgızistan ve Macaristan kabil punt oluşturulabilecek ülkelerin şişman elçileriyle ayrımsız araya gelerek görüşmeler yaptık ve bu sayede üyelerimizin ihracata yönelik çalışmalarına katkı sunduk.” diye niteleyerek konuştu.

Benzin projelerine verdikleri desteklerden bahseden Oral, şunları kaydetti:

“Proje başlangıcında 75 kuruşa üreticiden alınan sütü, Ulusal Süt Konseyi fiyatlarına taşıdık. Projeye karışma olan üreticilerimiz ilk kez itici zincir benzin desteği aldı ve ülkemizde bu projeyi gerçekleştiren evvel borsa olduk. Projeye dahil olan üreticilerimize valiliğimiz öncülüğünde ağızotu, çocuk ve anne azık maddelerine ulaşmalarında destek sağladık. Site ekonomimize sigorta, mahrukat, bakım tamirat ve bunun kabilinden alış verişlerle kısaca 3 milyon teklik katkıda bulunduk. Şu anda kısaca 40 milyon ödeme yaptığımız üreticilerimize, toplanan sütlerin mandıralara satışını gerçekleştirerek yıl sonuna kadar de yaklaşık 5 milyon lira ilaveyle toplamda 45 milyon liralık ödemeyi hedefliyoruz.”Share: