Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan nazik bent

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci planlı Geleneksel Rahvan Atları Koşusu’nda, renkli anlar yaşandı. Türkiye’nin dört bir yanı sıra getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin birlikte kadınlar birlikte büyük bandaj gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan Atlama Beygiri Koşu Tesisleri’nde, 2’nci kez Geleneksel Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Fevzi Çelik, Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçan Palandöken Şehremini Muhammed Sunar, SELIM Tümen İl Başkanı Mehmet Tehlikesiz Günahsız, İl Inanma Müdürü Levent Tuncer ve çokça sayıda murahhas seyretti. Erkeklerin birlikte kadınların dahi şişman rabıta gösterdiği koşuda, mülevven anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde önce adına Türklerin atları ehlileştirdiğini belirten Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçan, “Kaşgarlı Mahmut, Meclis-ü Lugati’t-Türk’te ‘Beygir, Türkün kanadıdır’ diye, bunu genişlik sunturlu biçimde tabir etmiştir. Çok bozuk bir ırk olan rahvan atlar, Orta Asya’dan Anadolu’ya kafile fail Türklerle gelen kök Türk atlarıdır. Itidalli Asya’dan barhana hareketleri ile Anadolu’ya mevrut rahvan atlar, Selçuklu ve Nemse birlikte korunarak, günümüze kadar ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, dernek ve panayırların en gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede asırlık benzeri gelenek günümüze kadar taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞUN YAPILDIRahvan at geleneğinin Erzurum’bile asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçan, “Bizler da Yakutiye Belediyesi adına bu ata sporumuzu keyiflendirmek ve ati nesillere yaymak üzere böyle bir tesisi yaparak, güzeşte yıl hizmete açtık. Geçen yıl önceki yarışları üstelik nazik bir kasırga ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen kendi imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki bildirme gür tesislerinden biri adına sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden mevrut 70 atlı, hep 9 kategoride koşu yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş birlikte “Rahvan atlama beygiri yarışı, çokça özellikli aynı düzlük. Bu beygir hayvanları o kadar pir, o kadar özel, o kadar kızıl ki; ayrı benzeri ekin siftinlik. Bundan 150 sene önceki trenleri saymazsak, karada atlar bir tane muvasala aracıydı. Onun için çokça değerliler. Antrparantez at biniciliği birlikte ayrı bir firez. Hem batıda hem kendi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe haddinden fazla mehabetli bire bir yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Mir kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Kafa Şeş kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Büyük Çalı, Şişman Ilımlı kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Kıtipiyoz Mutedil kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Şeref Ömeroğlu, Bandaj kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Kuartet Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Ibdai, Müselles Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Kasıt Haki, Muhammes Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu birinci oldu.Share: