Erzurum ruzname haberi: Erzurum Site Hastanesinde otama gören hastalar ahali sanatlarını sergiledi

Erzurum Kent Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) tedavi gören psikiyatri hastalarının, fotoğraf ve ahşap boyamalardan oluşan halk sanatları sergisi açıldı.

TRSM aracılığıyla Şehir Hastanesi H Bloktaki fuaye alanında düzenlenen serginin açılışına, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Ayak, Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçan, Hastane Başhekimi Dr. Akademisyen İbrahim Hakkı Tör, hastane yönetimi, çalışanlar ve davetliler katıldı.

Vali Memiş, açılışta, organizasyonun hastaların topluma kazandırılması adına iyicene tıpkı say olduğunu bildirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Derece de sergiyi çokça beğendiğini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi kendisine eserlerin Havuzbaşı Şehir Meydanı’nda sergilenmesine ve TRSM’nin otama süreçlerine kattıkları halk sanatları çalışmalarına bindi olacağız.” ifadesini kullandı.

Başhekim Dr. Akademisyen Tör ise metanetli çok psikiyatri hastalığında meşguliyet tedavisinin çokça oylumlu olduğunu anlattı.

Bu nev etkinliklerin henüz fazla yapılacağını nâkil Tör, şunları kaydetti:

“Tıpkı şeylerle meşgul olması, tıpkısı şeyler ürettiğini görmesi, kişinin hem içtimai hayata dönüşünü kolaylaştırır hem da otama süresini kısaltır. Mergup deva dozlarının da azaltılmasını sağlayabilir. Alelhusus hem süreğen psikiyatrik bozukluğu olan hastalarımızın tedavisi belli bire bir düzen bağı altında yapılabilecek hem birlikte hastaların tılsım kullanımı kontrol altında olup henüz zinde ve daha normale mümasil haldeyken sosyete içerisinde olmalarını sağlayacağız.”

TRSM mesul hekimi Dr. Elif Özcan birlikte kısmi tedaviye cevap vermiş ve bu işleyişe neva sağlayabilecek hastaların bu aktiviteye katıldığını belirterek, “Alelumum yaptıkları eserlerde huy desenlerinin seçilmesinin amacı rahatlatıcı olması. Kâh hastaları tığ yönlendiriyoruz, kâh hastaların da tercihi bu yönde oluyor. Sergiden elde edilen geliri baht olursa ileriki zamanlarda açacağımız eskimemiş sergi hazırlıkları amacıyla malzeme alımında kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Açıklamaların peşi sıra sergiyi gezen davetliler, TRSM’üstelik tedavi gören hastaların eserlerini satın aldı.

Sergi, 19 Ekim Çarşamba gününe kadar degaje kalacak.

Share: