Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Dönmez, Cezayir’de konuştu Açıklaması

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazar Havzası, Maşrık Akdeniz ve Mutedil Gün Doğusu’nun katıksız kaynaklarının Avrupa pazarlarına ulaştırılması durumunda Türkiye’nin esasen emin bir eş ve sakıncasız bire bir güzergah yerine öne çıkacağını söyledi.

Bakan Dönmez, hükûmet merkezi Cezayir’dahi düzenlenen 2. Cezayir Yatırım Konferansı’nda yaptığı konuşmada, hem konferansın öz saygı konuğu hem de Kompozit Hesaplı Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı yerine burada bulunmaktan balaban benzeri sevinme duyduğunu belirtti.

“Mail gelecekte Hazar Havzası, Şarki Akdeniz ve Mutedil Şark’nun saf kaynaklarının Avrupa pazarlarına ulaştırılması söz konusu olması halinde, Türkiye tekrar güvenilir ayrımsız şerik ve güvenli bire bir güzergah namına öne çıkacaktır.” diyen Dönmez, “Bu vesileyle, ülkemize farklı kaynaklardan arttırma gazların girmesi ile bölgemizde doğal gaz ticaret merkezi olma hedefimize dahi aynı kadem henüz yaklaşmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, Türkiye ile Cezayir arasındaki ilişkilerin alelhusus son dönemde, iki mutluluk cumhurbaşkanlarının liderliğinde haddinden fazla yüksek benzeri ivme ile gelişmekte olduğunu vurguladı.

Bakan Dönmez, Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacminin 4 bilyon doları aştığını belirterek, “Tecim hacmimizdeki bu evvel eşiği yürümek üzere, Türkiye-Cezayir Tercihli Tecim Anlaşması (TTA) için istikşafi görüşmelere bildirme gelişmemiş sürede yutmak istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Cezayir’in Türkiye’nin Afrika kıtasında en çok envestisman yaptığı büyüklük olduğuna aksan işleyen Dönmez, halihazırda Cezayir’deki Türk ortaklı ortaklık sayısının bin 500’e yaklaştığını kaydetti.

Dönmez, Cezayir millî yer yağı ve doğalgaz şirketi Sonatrach ile Rönesans Holding ortaklığında Adana Ceyhan’birlikte kurulması öngörülen polipropilen üretim tesisini Cezayir’in Türkiye’ye gerçekleştireceği yatırımların tıpkısı öncüsü olarak gördüklerini ifade ederek,

“Paçarız yatırımlarımızın, önümüzdeki dönemde erke, yenilenebilir erke, madencilik, bankacılık, tarım, azık endüstrisi ve afiyet üzere ayrımlı sektörlerde yoğunlaşarak artmasını iştiyak ediyoruz. Yatırımların artması için kazan-kulaklı temelinde çok cepheli işbirliklerine hazır olduğumuzu burada vurgulamak isterim.” dedi.

Kovid-19 ile Rusya- Ukrayna savaşı erke krizine illet oldu

Kovid-19 salgınının acilen peşi sıra yaşanan kazançlı krizin etkilerinin seçme ülkede ayrımlı boyutlarda ve şekillerde görüldüğünü, demin birlikte Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle global ayrımsız enerji krizi ile yüz yüze kalındığına dikkati çekici Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Bağlı hidrokarbon kaynağa cemaat olan birçok ülkede olduğu kadar, ülkemiz de faziletli ithalat bağımlılığı ile savaş etmektedir. Halihazırda Türkiye, az daha tekmil doğalgaz ihtiyacını ithalat yoluyla karşılamaktadır. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gaz tüketimi 60 bilyon metreküp olmuştur. Ülkemiz ayrımsız yandan Rusya, Azerbaycan ve İran üzere ülkelerden boru hatları üzerinden doğal gaz tedbir etmekte; diğer yandan ilkin Cezayir kalkışmak amacıyla, heybetli ihracatçılarla LNG ticareti yapmaktadır. Bu noktada, BOTAŞ ile Sonatrach ortada teferruatlı yıllardır başarıyla sürdürülmekte olan LNG ticareti amacıyla duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim.”

Türkiye gez merkezi stratejisi hedefine müspet bakıyor

Dönmez, Türkiye’nin jeopolitik konumu ve coğrafyası bakımından gerçeklik ülkelere ve tüketim noktalarına yakınlığı bakımından serencam basamak stratejik ayrımsız yerde bulunduğuna vurgu yaparak, “Çıktı bunu sadece tığ söylemiyoruz. Irade tarafındaki ülkeler, komşularımız ve doğal gaz tedariki yapan ana ülkeler imdi Türkiye’nin doğal gaz merkezi stratejisinin aynı dakika ilk hayata geçirilmesi için niyetlerini ifade ediyorlar. Biz dahi geçmişten bugüne bu hedefe olumlu yaklaşıyoruz, bunun için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin, hoppadak gazın ticaretinin yapılacağı bire bir nahiye yahut şekil değil, tıpkı zamanda dağıtımının dahi yapılacağı tıpkı şekil olmasına müteveccih çalışmalarını sürdürdüğünü anlatım fail Dönmez, “Halihazırda, hareketlilik ve doğal gaz amacıyla millî erke piyasasını işleten EPİAŞ adında aynı borsamız bulunmakta. Gaz merkezi hedefimiz üzere buradaki kâin teknolojik alt yapımızı dahi kullanacağız. İnşallah, bu yılın sonuna kadar bu konudaki sefer haritamızı belirleyip ilan edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İstanbul doğalgaz zirvesine aile sahipliği yapacak

Bakan Dönmez, İstanbul’da aynı doğalgaz zirvesinin yapılması yönünde çalışmalara başladıklarına dikkati çekerek, “Önümüzdeki ocak-şubat aylarında İstanbul’de tıpkısı doğalgaz zirvesi de düzenlemeyi planlıyoruz. Bu zirveye, koca tıpkısı gaz üreticisi ve LNG ihracatçısı olan Cezayirli dostlarımızın katılımları ile bizleri onurlandırmalarından şişman memnuniyet duyacağız.” ifadelerini kullandı.

Karada ve denizlerde yürütülen sismik ve etüt programları ile amme şirketi Türkiye Petrolleri (TP) tarafından Karadeniz’birlikte toplanmış 540 bilyon metreküplük yüce ayrımsız çekince keşfinin gerçekleştirildiğini hatırlatan Dönmez, “Buradaki tabii gazı, 2023 yılı içerisinde ülkemizin doğal gaz sistemine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu sezme, yalnızca Türkiye’nin bildirme güvenliği amacıyla değil hem Avrupa hem üstelik acun pazarları için önem taşımaktadır.” dedi.

Türkiye Petrolleri (TP) şirketinin son ilkokul yılda arsıulusal standartlardaki yetenek ve imkanlarının az çok geliştiğini vurgulayan Dönmez, Türkiye Petrolleri’nin, Cezayir’da teşrikimesai ve ortaklıklar ile yakından ilgilendiğini kaydetti.

Türkiye yenilenebilir enerji üstüne yetişkin bir konuma yükseldi

Bakan Dönmez, Türkiye’nin sadece kurulu kapasite bakımından değil yenilenebilir enerji santrallerinin konuşlandırılması için mukteza olan yapıt ve hazırlık bakımından da makro bire bir konuma eriştiğine dikkati çekerek, “Bu çerçevede, Cezayir ile yenilenebilir enerjinin gelişigüzel alanında hareket birliğimizi geliştirmeye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bulunan krizin damarı bozuk etkilerinin azaltılması için, ilgilenen tamam paydaşlarla, bölgesel hazar ve refaha bakım edecek, kulaklı-kulaklı temelindeki iş birliklerine ayan olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“yüz yüze olduğumuz sınamalar ve global erke krizi ve güncel siyasal atmosferin yarattığı belirsizlikler, hepimize dayanışmanın ve bölgesel iş birliklerinin hangi büyüklüğünde koskocaman olduğunu göstermiştir.

Cezayir özellikle oluşmak üzere bilcümle arkadaş ve cömert coğrafyalarda kazançlı, içtimai ve kültürel bağlarımızı daha bile güçlendiriyoruz, güçlendirmeye da devam edeceğiz. Bu doğrultuda, küresel ölçekte aksiyon özne firmalarımızın sayısının artmasına müteveccih dinç desteğimizi bile sürdüreceğiz.”

Share: