Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde görev eden 345 personelin katılımıyla olasılı 6.2 büyüklüğündeki sarsıntı ve arkası sıra yaşanabilecek yangınlara engelleme ve enkazda kalanları kurtarma tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile kurtarma çalışmalarına ilişik zelzele tatbikatı yapıldı. Barış Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın beraberinde Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan mecmu 345 personel katıldı. Tatbikatı Vali Ömer Toraman, Belediye Reisi Delice Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güven Müdürü Şevket Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Âlem, çalım müdürleri ve STK temsilcileri üstelik izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından müdahaleye mevrut AFAD ekipleri, taharri kurtarma çalışması yaparken, UMKE ekipleri birlikte yaralıları çökme altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri eliyle halat yardımıyla çıkarılırken, senaryo gereği suda bulunan bir dirilik ise İl Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri marifetiyle bulunduğu yerden çıkarılarak keyif görevlilerine teslim edildi. Vali Ömer Toraman, sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlara bitmeme edeceklerini tabir ederek, “Ülkemiz seçkin türlü afetlere maruz kalabilecek tıpkısı coğrafi özelliğe sahip. Zaman bölgesel aynı manevra yaptık. O yüzden her tür afete alın yeniden gene kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerli imkanları aştığı için AFAD Başkanlığı’ndaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan üstelik ilişkin ekiplerimiz bizlere bindi verdi. Onlar bile kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Hep ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.Tatbikatın arkası sıra katılımcılara sertifika verildi.

Share: