Elazığ’da 345 personelin katıldığı zelzele ve cuşuhuruş tatbikatı kan kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı hareket tatbikatında, binadan göle, kriz altından araçta sıkışmaya bir nice alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’bile İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında zelzele ve coşkunluk tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik sarsıntı ve cuşuhuruş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, taharri, kurtarma çalışması yaptı. Arkası Sıra olay namına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları enkaz altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında artan vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duygulu cingöz arama kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Bina içerisinde kalan aynı yurttaş ise AFAD ekipleri eliyle halat sayesinde kurtarılırken, suda boğulan tıpkı can ise İl Inanma Müdürlüğü balık adam ekipleri yoluyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilişkin birimlere doğrulama edildi. 345 personelin katıldığı zelzele ve hararet tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’bile AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe yer sarsıntısı afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıyamet manevra yılı yerine car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde zelzele tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün da Elazığ’üstelik lehçe sarsıntı tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında hareket yahut tıpkısı afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etmiş olacağız. Bu çerçevede mülk düzeyinde, nahiye düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Değme ne kadar Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen sunma iri depremlerden aynı tanesini yaşamış vilayet adına bu tecrübeye halen etkili bire bir şekilde cemaat durumda. Fakat gine birlikte ülkemiz değme tür afetlere maruz kalabilecek benzeri coğrafi özelliklere sahip. O yüzden değme türlü afete karşı gene gine mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel ayrımsız manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerli imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilişkin ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar dahi yaklaşık 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Hareket ve coşkunluk tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın yanında Şehremini Mecnunca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Emniyet Müdürü Kerem Sel, İl Güllabi Komutanı Miralay Garaz Âlem, çekicilik müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: