Elazığ, Mardin ve Siirt’te öğrenciler muvakkat geçitlerini “Hayata ihtiram duruşu” sloganıyla kırmızıya boyadı

Elazığ, Mardin ve Siirt’te beş öğrencileri aracılığıyla İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında gelgeç geçitleri kırmızıya boyandı.

Elazığ’üstelik Şehit Hisse Senedi Gaffar Ortaokulu uğrunda trafikte bulaşıcı önceliğine dikkati başlamak ve çoban duyarlılığını tasarruf etmek için başlatılan kampanya kapsamında program düzenlendi.

Öğrencilerle palyatif geçidini kırmızıya boyayan Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, trafikte eğreti önceliğine dikkati soldurmak amacıyla öğrencilerle aktiflik yaptıklarını söyledi.

Ilbay Toraman, İçişleri Bakanlığının trafik kazalarının, kazalarda ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması, trafikte yayalara dikkati buyurmak için Türkiye genelinde say yürüttüğünü anlattı.

Mardin

Mardin’birlikte tarz Artuklu ilçesinde Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu önünde düzenlenen etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş, öğrencilerle bulaşıcı geçidini kullanarak yolun karşısına geçti ve arızi geçidini kırmızıya boyadı.

Demirtaş, vesile sürücülerine kampanya üzerine bilgelik verdi.

Trafik kazaları ve birey kayıplarını en aza indirmeye çalıştıklarını nâkil Demirtaş, “2030 yılına büyüklüğünde yayalarda duygusal kayıplarını yüzdelik 50 oranında indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun amacıyla birlikte hem yayalarımızın hem bile sürücülerin bilinçlendirilmesi için aynı kampanya başlattık. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt

Siirt’te ise Atatürk İlkokulu uğrunda planlı programa, Türk bayraklarıyla katılan öğrenciler, trafikte palyatif önceliğine dikkati çekti.

Vali ve Belediye Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kampanyada öğrencilerle arızi geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere gidiş geliş kurallarıyla ilişik broşür dağıttı.

Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte yolcu önceliğine dikkati soldurmak amacıyla el genelindeki muvakkat geçitlerinin kırmızıya boyanmaya başlandığını belirtti.

Kampanya ile ait gelgel ve öğrencilerle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Siirt’te olan kazaların yarısından fazlası yayaların karıştığı kazalardır, yayalara çarpma kazalarıdır. Bunların yarısından fazlası üstelik 18 gözyaşı altı bulaşan kazasıdır. Nedeniyle yapılacak farkındalık çalışmaları önemlidir.”

Programa, İl Milli Terbiye Müdürü Bahir Yazar, İl Güllabi Komutanı Sancak Emrullah Şişman, İl Güvenlik Müdürü Kağan Yıldırımoğlu ve öğrenciler katıldı.

Share: