Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Adıyaman’da badem hasadına katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Şehir tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, üretim, dinç ürüne erişim, istihdam, bol bolamat ve çevreye daha duyar tıpkısı tümce demektir. Özellikle bundan site kazanacaktır. Bundan Türkiye yerine hepimiz kazanmış olacağız.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde badem hasadına katıldı. Burada ekincilik ara bulucu kullanan Kirişci, hasatta etkin işçilerle benzeri müddet dostane etti.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’bile son yıllarda Adıyaman’ı birinci özne badem konusunun öne çıktığını söyledi.

Türkiye’nin badem üretiminin yüzdelik 22’sinin Adıyaman’da gerçekleştirildiğini tamlayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu manada kebir ayrımsız aktör. Tabii ki bademle ilgili burada istihsal faaliyetlerini durumunda incelerken bademe ilişik bile yeniden biraz bilahare göreceğiz, yeşil kabuğun soyulması işlemleri de dahil bademin gördüğü hareket ve işlemleri değerlendirmiş, incelemiş, görmüş olacağız. Bizim alelhusus altını çizdiğimiz konu var o de şudur. Ülkemizin site tarımı adı altında her bir ilinin zat ihtiyacı olan ürünleri kişi coğrafyasında üretiyor olmasıdır. Bu bizim amacıyla oldukça koskocaman. Imdi geri hizmet haddinden fazla cesim tıpkı maliyet unsuru. Sıklıkla dile getirilir, ‘tarlada domates bu kadar, markette bu kadar’ diyerek. Peki aradaki ticari zincirler bunda etkilidir amma buradaki cesim etkenlerden birisi lojistiktir. Tek başına lojistik aynı etken olmakla kalmıyor amma bir zamanda düşünün raf ömrü kısa olan tıpkısı ürünün işte belki bile bir 24 saat gezi yapıyor. Bu yolculuğu dahi konforlu araçlarda yapmıyor. Bire Bir domatesi, salatalığı düşünün, toplanıyor, kasalara konuluyor bilahare paletlere yükleniyor, paletlerden kamyona, kamyon yola çıkıyor, saatlerce kez kat ediyor, natürel namına tazeliğinden çıktı kayıplar yaşıyor. Yani o bildiğiniz taze domates gidiyor bundan sonra adım adım böyle raf ömrünün biraz gününü geride bırakmış domates haline geliyor. Bu bile benzeri yaş yemiş ve sebzede özellikle raf ömrünün kısalığı zımnında üstelik kaybolma oranımızı artırıyor. Tığ istiyoruz ki bu üstelik önlenmiş olsun.”

Kirişci, egzoz emisyonun global ısınmaya sebep olduğunun söylendiğini dile getirerek, bunun makro adımlarından bire bir tanesinin de göveri ve meyvelerin ikmal ettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu minimuma indirebilmek olduğunu söyledi.

“Benzeri ülke istiyoruz ki kendi ihtiyaçlarını kendisi üretsin”

Ayrımsız şehrin ihtiyacı olan salatalığı, domatesi, biberi, fındığı, üzümü, kayısıyı, şeftaliyi o şehirde üretmenin önemine dikkati calip Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ buna şehir tarımı adını veriyoruz. Site tarımı sebebiyle bahsettiğim tıpkı geri hizmet maliyetlerinin düşürülmesi, iki yayın tazeliğinin olabildiğince kaybında henüz kudretli olunması, üçüncüsü susturucu emisyonu zımnında çevreye daha duygun sergileniyor olması, dördüncüsü insanların yerinde istidamı, çünkü tığ kentlerimizi boşalttık, gerçekten kentlerimiz de karışma. Artık iri kentlerde kümelenen bir nefer ortaya daha çok. Kırsalımız zaten boşalmıştı. Beşincisi da ayrımsız mutluluk istiyoruz kim kişi ihtiyaçlarını kendisi üretsin. Türkiye kendisine tığ da bunun gayreti içerisindeyiz. Ayrımsız ilde istemeli kim kişi ihtiyaçlarını onları kişi kentinde üretebilsin. Hele raf ömrü kısa olan meyve ve sebze. Bittabi stratejik ürünlerin üretimi konusu bizim üzere şanlı. Şehir tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, üretim, canlı ürüne ulaşım, istihdam, refah, çevreye henüz duyar benzeri cümle demektir. Özellikle bundan kent kazanacaktır. Bundan Türkiye olarak hepimiz nail olacağız.”

Icra Vekili Kirişci, hasadın ardından YANLIŞSIZ Öğür Adıyaman milletvekillerinden Ahmet Entelektüel, İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, Ilbay Mahmut Çuhadar ve Şehremini Süleyman Kılınç ve beraberindekiler, ilçede canlılık gösteren Nar İşleme Tesisi ile Ekincilik Cesaret Kahta Badem ve Kuruyemiş İşleme Tesisi’ni gezdi.Share: