EESOB Başkanı Birsen’den Perişan Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu’nda düzenleme talebi

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Ekrem Birsen, Harabati Ticaretin Düzenlenmesi Karşı Kanun’un baştan gözden geçirilmesini dilek etti.

Birsen, yaptığı açıklamada, Dağınık Ticaretin Düzenlenmesi Üzerine Kanun’un, esnaf ve sanatkarlar gözetiminde nahak yere rekabete kat açtığını öne sürdü.

Söz konusu kanunla zincir mağazaların, ürünlerini aracısız kendisine direkt fabrikalardan alarak bayi karını ortadan kaldırdığını anlatım fail Birsen, şunları kaydetti:

“Bu bile bizim açımızdan nahak yere rekabet ortamı yaratıyor. Bu nedenle bu kanunun yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Zincir mağazalar, aklınıza gelebilecek seçme makule ürünü satabiliyor. Esnaf ve sanatkarlar ise ruhsatlarında yazan zindelik konularıyla ilgilendiren ticaret yapabiliyor. Bu, nahak rakiplik anlamına geliyor. Herkesin yaptığı işle müntesip işaret satabilmesi sağlandığında ve nahak yere rakiplik ortadan kaldırılmış olduğunda tecim düzeni, Türkiye’de elan dolgunca işlemiş olacaktır. Bu nedenle bizim genişlik iri beklentimiz, bu yasanın yeniden düzenlenerek, Türkiye’deki ticari düzenin yapılandırılmasını sağlamaktır.”

Share: