DÜRÜST Parti Genel Başkanı Yardımcısı Yazıcı’dan “başörtüsü” açıklaması Açıklaması

DOĞRU Parti Genel Komutan Yardımcısı Dirimlik Muharrir, başörtüsü tartışmalarına değinerek Halk İttifakı adına bu konuyu üstelik kapsayacak şekilde Meclise teklif sunacaklarını bildirdi.

Kalem Erbabı, Rize Tecim Borsası’nı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir zamanlar hak ve hürriyet alanında genişlik çok konuştuğu konulardan birinin başörtüsü sorunu olduğunu hatırlattı.

Uygulama alanlarında çok kalpsiz ve eş vicdanının akseptans etmeyeceği, hukukta izahı sıfır uygulamalara tanık olduklarına değinen Muharrir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SELIM Parti adına, bu sorunu epey Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği kabilinden sert durarak, dikleşmeden, kararlı bire bir biçimde sürdürdüğümüz yaklaşımla Türkiye gündeminden çıkardık. Elan eski uygulamalarda, dava adına halkoyu gündemine girdiği süreçlerde yapılan uygulamalarda dahi başörtüsü ile ilişik işlemleri güzel gösterecek kanuni düzeyde düzgü anlamında tek düzenleme bulunmayan. Kanunda, Kanunuesasi’dahi yok. Bazı yönetmeliklerle bu türe kullanımı tutulmuş, hususiyet dışı. Bu doğruluk kullanımını fiilen zecrî bu durumu ortadan kaldırınca sorun çözüldü amma ansız ihtilaf partisinin sayın genel başkanı gündeme taşıdı.”

Edip, başörtüsü meselesinin muhalefet partisince olumsuz yerden gündeme getirildiğini söyleyerek “Anayasa anlamında varsanız, ‘Bu anlamda bire bir düzenleme ihtiyacı bulunmayan, dava çözülmüş amma sav olabilir.’ diye aynı yasal aranjman öneriyorsanız, düzenleme yapılacaksa alelhusus bunun akilane yapılacağı adres yeri Kanunuesasi’dır zira bu benzeri haktır. Başını dercetmek, vatandaşın inanç gereği arz elbette hakkıdır, türe ve hürriyet kataloğunda Temel’dahi meydan almalıdır. O devir tığ dahi Anayasa teklifi getiriyoruz. Var mısınız? Buyurun, hodri saha diyoruz. İnşallah bu teklifi üstelik Cumhur İttifakı’nın ortağıyla Meclise sunacağız. O zaman tehalüf partisi ve yandaşlarının elbet davranacağını göreceğiz. Anne turnusol bu olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Teklifin hemencecik hazırlandığını tamlayan Kalem, “Çerçevesi çizilmemiş. İyi niyetle yapılmayan amal banko kusurlu peki. O eksikliği üstelik biz gördük. Anayasa teklifi ile bu konuyu kapsayacak biçimde teklifimizi Meclise sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Müellif, ÇAYKUR çalışanlarının kadroya geçme konusundaki çalışmalar ile ait yetkili bakanlığın süreci yürüttüğünü anlatarak kendisinin birlikte ilgilendiren Bakan’la süreci görüştüğünü sözlerine ekledi.

Dirimlik Müellif daha sonradan muhtelif kurum ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ile basına merbut toplantı yaptı.

Share: