Down sendromlu Mine’ye damatsız dernek

Kahramanmaraş’ta 19 yaşındaki Down sendromlu Mine Bayır’ın gelinlik giyme hayali, ailesi ve yakınlarının organize ettiği dernek merasiminde gerçeğe dönüştü.

Mine Bayır’ın hayallerini sürekli tekrarlaması konusunda mümasil çevresi öncesinde temsili bir kına gecesi peşi sıra dahi dillere boy tıpkı dernek birleştirme etmeye karar verdi.

Kahramanmaraş’ta bulunan benzeri tertip evinde planlı temsili düğün merasimi öncesinde kuaföre götürülerek saçı ve makyajı yapılan Mine, elan sonradan ise gelinliğini giyerek alana geldi. Süslenen eş arabası ile tören yerine gelen Mine’yi ailesi ve yakın çevresi bateri ve zurnalarla karşıladı.

Damatsız düğünde, hayallerini süsleyen gelinliği giymenin mutluluğunu kıvrak Mine, annesi Seher Kıran ve manevi babası yerine kabul ettiği Akif Diş ile müzik eşliğinde eğlendi ve dans etti.

Down sendromlu Mine Kıran, “Düğüne geldim, saçımı yaptırdım, makyaj yaptırdım bilahare ağladık tığ. Bahtiyar oldum, sevindim ve heyecanlıyım. Her şeyi beğendim teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kızı Mine’nin daima düğün ve gelinlik giyme hayali olduğunu söyleyen anne Seher Şev, “Haddinden Fazla sevindim çok teşekkürname ederim. Bu organizasyona mevrut herkesin ayaklarına afiyet, herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

Mine aracılığıyla manevi ağababa namına nitelendirilen Akif Diş ise, dünyanın yeryüzü bahtiyar insanı olduğunu söyleyerek, “Çok mutluyuz. Zaman Mine kızımızın en mutlu gününde birlikte olmaktan, insanların bu gestalt toplum olaylarına hassas olmalarından âlem onlara çok müteşekkiriz. Prensesimizin hayalinde sonsuz beyaz zehir gelinlik giyme hayali vardı. Biz o hayali gerçekleştirmeye çalıştık. Beni babası adına akseptans ettiği için Mine’ye antrparantez teşekkürname ediyorum” diye konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: