Doğuma revan gebe karı ve bebeğine ambulansta dirimlik tuşe

Burdur’dahi, doğum sancısı başlayan 39 haftalık aylı kadın, ambulansla hastaneye götürüldüğü sırada bebeğin boynuna kordon dolandığını ayırt eden 112 Ivedili Afiyet çalışanlarının liyakatli müdahalesiyle eş bebek dünyaya getirdi.

Tefenni ilçesinde dinç 23 yaşındaki genç karı, hamileliğinin 9’uncu ayı olan 9 Aralık’ta veladet başlayınca 112 Acil Çağrı Merkezinden yardım istedi.

Bunun konusunda 112 Acil Keyif ekibinin ambulansa aldığı taze avrat, bilcümle teşekküllü aynı hastaneye sevk edildiği sırada sancıları artarak fenalık geçirdi.

Boynuna kordonu dolanan ve çağ alması duran çağa, sağlık ekibinin müdahalesiyle ambulansta zinde şekilde dünyaya geldi. Sağlıkçılar bebeğe Halil ismini verdi. Burdur Çap Hastanesinde müşahede altında tutulan anne ve bebek elan sonra taburcu edildi.

Eşiyle bir ambulansta görev yapıyor

Doğumu başarıyla gerçekleştiren ivedi tababet teknisyeni Methiye ve paramedik eşi Sağlam Uysal ile paramedik Rahim Dikmen, Çıkış Mahallesi’ndeki evlerinde temel ve bebeğini ülfet etti. Ambulansla eve gelen 112 Ivedili Servis ekibi, bebeği ve anneyi dosdoğru görmenin mutluluğunu yaşadı.

Katı Uysal, AA muhabirine, tıpkı buçuk yıldır evli olduklarını, gelişigüzel görev yaptığı eşiyle kendi çocuklarından önceki “Halil bebeği” kucaklarına aldıklarını söyledi.

Tevazulu, 5 yıldır bu mesleği yaptığını ancak ambulansta veladet vakasıyla ilk defa karşılaştığını belirterek, hastaneye 10 kilometre kaldığında doğumun başladığını anlayınca bebeğin ve annenin hayatını riske atmak istemediklerini ifade etti.

Doğumu ambulansta gerçekleştirdiklerini nâkil Tevazulu, “Boynuna kordon dolanmasını çözdüğümüz bebeğe oksijen verdik. Bebeği dosdoğru şekilde kucağımıza aldık. Cankurtaran, gerçekten bire bir ivedi servis niteliğindedir.” ifadesini kullandı.

Doğumu başlatmak için kararsızlık yaşamadıklarını dile getiren uysal, şöyle konuştu:

“Doğrusu istinkâf etmek ve çekinti yaşarsanız bu mesleği yapamazsınız. Bebekteki problemi görünce aceleci ayrımsız şekilde lüzumlu müdahaleyi yapmamız lazımdı. Bunu bile başarını bir şekilde yaptık. Süt Kuzusu doğduktan sonra eşimin kucağındaydı, onu de çok ateşin gördüm. Bebeği dimdik ve etkin gördüğümüz üzere çokça mutlu olduk. Haddinden Fazla adamakıllı bire bir duyguydu. Biz birlikte kullanılmamış evliyiz. İnşallah bize bile şans peki. Bu görüngü bizim için evire çevire ayrımsız yadigâr adına kaldı.”

“Bebeğin ağlama sesini duyunca takım yerine gözlerimiz doldu”

Ivedi Tababet Teknisyeni Övgü Tevazulu de eşiyle kâh eyyam nöbetlerinin kesiştiğini, o çağ üstelik Halil bebeğin doğumuna alay malay tanıklık ettiklerini anlattı.

Panik olan anneyi sakinleştirmeye çalıştıklarını anlatan Tevazulu, “Anneyi sakinleştirirken tıpkı yandan da ‘İyiyiz, biz bu işi hallederiz.’ diye niteleyerek benzeri birimize bindi verdik.” dedi.

Tevazulu, bebeğin ağlama sesini duyunca haddinden fazla sevindiklerine değinerek, “Sevinçten dağ attık. ‘Bebeği kurtardık bu işi başardık.’ dedik. Sonrasında eşimle birbirimize sarıldık. Bebeğin ağlama sesini duyunca ana birlikte sakinleşti, bebeğiyle buluşunca gözleri doldu. Bizim da kadro namına gözlerimiz doldu. Elimizde bir iki an ilk hayata ‘merhaba’ demiş bire bir bebeğe bakıyorduk, o anlar çokça güzeldi. Hava verici tıpkısı duyguydu.” ifadelerini kullandı.

O gece ambulansı kullanan Paramedik Acıma Dikmen üstelik hastaneye giderken sisten ortalık görüş mesafesinin yer saha 10 metreye büyüklüğünde düştüğüne değindi.

Doğum başladığında ambulansın cereyan etmemesinin gerektiğine dikkati çeken Dikmen, “Aracı sağa çekip lahzada doğum hazırlığımızı yaptık. Çağa gelirken boynuna dolanan kordonu gördüm. Kordonu çıban kısmından üst çekerek tıpkı manevrayla çıkardım. Kordon çözülmezse annenin ıkınmasıyla bebeğin solunumu durabilirdi. Bebeğin ağlama sesiyle o andaki ruhsal gerilim, yüklülük çabucak mutluluğa dönüştü. Bugün üstelik bebeğin metin olduğunu gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Suriye uyruklu Tutarık ve Adnan Hamid çifti da ikinci bebeklerini zinde adına kucaklarına aldıkları için bahtiyar olduklarını rapor ederek, doğumu gerçekleştiren sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

“Arkadaşlarımızı teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz”

İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram birlikte bazen ambulansta doğumlar gerçekleşebildiğini, bu kalem durumlarda vacip tesisat ve eğitilmiş personellerin ambulanslarda fariza yaptığını belirterek “Böyle durumlarda tıbbi işlemleri da ambulansta gerçekleştirebiliyoruz. Bu vakada dahi arkadaşlarımız vacip müdahaleyi liyakatli biçimde yaparak el ayrımsız doğumun üstesinden geldiler. Kendilerini teşekkürname belgesiyle ödüllendireceğiz.” dedi.

Share: