Doğada çokça print bulunuyor, kilosu 3 bin liradan satılıyor

Kahve ve öz kadar anadan görme olan ve şita aylarında yer sık tüketilen içeceklerden birisi olan sahlep, Burdur’un Kenar ilçesinden kamu Türkiye’ye servis ediliyor. Soğuk havalarda ellerden düşmeyen sahlep haddizatında salepgiller familyasından gelen otsu tıpkısı bitki çeşidi. Mor veya al renkteki çiçek kısımları salkım salkım, vücut kısmı dahi silindirik ve sert şekilde. Asıl salep kendisine bardaklarla buluşan yararlı türap, salebin yumrularından elde ediliyor. Türkiye’nin Veli, Marmara, Gün Batısı Karadeniz bölgelerinde hulul alanları kâin sahlep, hele Burdur’un Köşe ilçesinde çok çok yetişiyor.

SAHLEP TAM BİR ŞİFA KAYNAĞI

Kenar’ta üretilip cemi Türkiye’ye servis edilen Kenar salebi birçok afiyet sorununa ferah geliyor. daha çok kış aylarında tüketilen salep; iştah açıyor, arka solunum yollarını yumuşatıyor, bağırsak yollarını düzenliyor, eğin sıcaklığını dengede tutuyor, direnci ve kuvveti arttırıyor, sinirleri yatıştırıyor, ağır ezgi içildiğinde esas sütünü arttırıyor ve kalbin ahenkli çalışmasına apotr oluyor.

TÜRK BERAT VE AYRAÇ KURUMU TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Şita aylarının elzem angın içeceği Yer salebi Türk Patent ve Ayraç Kurumu eliyle coğrafi belen adına tescillendi. Familya 2020 yılında Kenar Kaymakamlığı, Kenar Belediyesi ve Bucak Ticaret ve Uran Odası’nın ortak olarak başvurdukları “Bucak Salebi” ibaresi ve mahreç işareti amblemine 10 Ağustos 2021 tarihinde Türk Berat ve Ayraç Kurumu yoluyla coğrafi bel tescili verildi. Reisicumhur Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salep; “Çarşı Ilişki Değil Sadık Coğrafi Tescilli Yer Salebi” namına nitelendirildi.

65 YILDIR SAHLEP ÜRETİYOR

Bucak’ta 65 yıldır salep imalatı işleyen Nuri Güzelce, “Salep gerçekte doğal orkide bitkisinin yumrusudur. April – mayıs aylarında 15 günlük tıpkısı hasat döneminde toplanır. Toplanan bu yumrular kaynatılarak kurutulur. Yaz döneminde ilçemize gelir. Burada dahi iri taş değirmenlerde öğütülerek toz haline getirilip kullanıcılara servis edilir. Türap haline getirilen salebin kullanımı; 1 litre süte 5-6 gram sahlep ekleyerek ısıdam içecek yapılır, 1 litre süte 6-7 gram ekleyerek bile dondurma yapılır. Doğadan toplanan salebin firez olarak üstelik yetiştirilmesi üzere bir nice çabamız oldu. Ülkemiz dikerek sahlep üretimi yapan aynı çok arkadaşımız bunu başardı.

KİLOGRAMI 3 BİN TL

Salep ticaretinde yer majör mebde, kök salebi, nitelikli salebi bulabilmek, bunu kullanabilmektir. Bucak’ta salebin çok aşkın yetişmesi ve ticaretin buradan dönmesinden âlem ilçemizdeki sahlep “Nahiye Salebi” namına coğrafi işaret tescili aldı. Türkiye’bile ki bütün dondurmacılar ve salep içeceği işleyen firmalar salebi Bucak’tan realizasyon etmektedir. Doğada print bulunan ve emek gücüne raci ayrımsız işaret olduğu üzere şu anda salebin kilo fiyatı 3 bin TL’dir” dedi.

BUCAK HALKI BU SALEBİ ÇOKÇA SEVİYOR

Bucak’taki kafelerde servis edilen Bucak salebine domestik halkın ilgisi büyük. Köşe halkı, “Nahiye’ımızın salebini sık sık içiyoruz. Şita aylarının vazgeçilmesi Yer salebini herkese referans ediyoruz” diyerek, herkesin bu lezzeti tatmasını tavsiye ettiler.

Share: