Diyarbakırlı karı muhtar Rağbet Demir, 40 kız çocuğunu cebren evlendirilmekten kurtardı

Sabancı Vakfı 13. Zaman Fark Yaratanı Umu Çipo, 40 kız çocuğunun ailelerini kandırma ederek erken yaşta ve cebren evlendirilmelerini önledi.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 13. Sezonunda Ayırt Mucit seçilen Çipo, Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Muradiye Mahallesi muhtarlığı görevini yürütüyor. Demir, Diyarbakır forma bölgedeki biricik avrat kocabaşı namına çalışmalarıyla dikkati çekiyor.

İki dönemdir muhtarlık görevini sürdüren Heves Çıpa, çocuk yaşta ve cebren evlendirilmek istenen kız çocuklarına yönelik yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor.

Kendisi dahi erken yaşta, cebren evlendirilen ve ev içi şiddete maruz küsurat Çipo, sosyoekonomik açıdan zorlukların sıkça yaşandığı mahallesinde bugüne büyüklüğünde 40 kız çocuğu üzere icraat yaptı.

“Tek kız çocuğu benim yaşadıklarımı yaşamasın.” diyerek çalışmalarını sürdüren Kocabaşı Çipo, aileleri kandırma ederek kız çocuklarını yeniden hayata bağladı. Demir, yön bağımlılığı ve insani yardım konularında dahi mahallesinde makro çalışmalar gerçekleştiriyor.

Umu Çipo, haziran ayında Sabancı Üniversitesi’nde içtimai baskı dersi kayran öğrencilerin oylarıyla Sabancı Üniversitesi Hususi Ödülü’nün de sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Umumi Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Kocabaşı Umu Çipo’in çalışmaları karşı şunları kaydetti:

“Sabancı Vakfı yerine kadınlar ve kız çocukları odağında ayrıntılı yıllardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Muhtar Gönül Çipo bile Diyarbakır’bile bu konuda koca aynı farkındalık yaratıyor. Büyük benzeri mücahede ve tutkuyla kız çocuklarının çocuk yaşta, er ve cebren evlendirilmelerini çelmek için çalışıyor. Bunu yaparken üstelik bu süreçteki arz şanlı konulardan biri olan aileleri inandırma etmeyi başarıyor. Rağbet Demir’in bu çabasının evvel Diyarbakır’ın ayrımlı mahallelerine sonrasında birlikte kül Türkiye’ye kalın etmesi sunu şişman hayalimiz. Sabancı Vakfı namına 13. Sezon Fark Yaratanlar Programı’nda Kocabaşı Dilek Demir’i desteklemekten nazik bahtiyarlık duyuyoruz.”

Sabancı Vakfı Ayırt Yaratanlar Programı, 2009’dan bu yana Türkiye’birlikte toplumsal gelişmeye katkıda mevcut bireylerin yarattıkları alışılmamış etkileri görünür eylemek ve topluma sabah yeli yüklemek için gerçekleştiriliyor.

Share: