Diyarbakır’da okulda yetiştirilen gündöndü tek kökte 65 baş verdi

Diyarbakır’ın gestalt Bağlar ilçesinde İpekyolu İlkokulu’ndaki bitki bilimi bahçede yetiştirilen ayçiçeği 65 baş verdi.

İpekyolu İlkokulu Müdürü Mekin Yerlikaya, kestirmece 1,5 sene önceki okulun bahçesinde öğrenciler üzere botanik bahçe oluşturdu.

Farklı göveri ve bitki çeşitlerinin yetiştirildiği bitki bilimi bahçeye yıpranmamış çeşitler vermek isteyen Yerlikaya, memleketi Vesile ilçesinde babasına ilgilendiren tarlada çok başlı gün çiçeği yetiştiğini gördü.

Bu türü okulda yetiştirmeye karar veren Yerlikaya, okuldaki görevlinin yardımıyla nebatat bahçeye ayçiçeğinin ekimini yaptı. Bakımı yapılan günâşık tek kökte 65 mebde verdi. Çok tablalı gündöndü, görenlerin dikkatini çekiyor.

Dicle Üniversitesi Kültür Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Davut Karaaslan bile okula gelerek ayçiçeğini inceledi.

“Bu büyüklüğünde çok dallanmayı ilk defa gördük”

Prof. Dr. Karaaslan, AA muhabirine, bitkiyi gördüklerinde şaşırdıklarını, yaptıkları incelemede 60’ı aşkın küllük saydığını belirterek, bunun yanında hassas dalların birlikte olduğunu söyledi.

“Bu kadar aşkın dallanmayı ilk defa gördük. Doğrusu enteresan benzeri boyut.” diyen Karaaslan, bu bitkiyi korumaya alıp tohumlarını çoğaltarak gelecek yıl bile deneme amaçlı ekimini yapmayı düşündüklerini ifade etti.

Bölgede bugüne büyüklüğünde yer fazla 26 tablalı ayçiçeğine rastladıklarını anlatan Karaaslan, bu ayçiçeğinin pekâlâ bu büyüklüğünde esas verdiğini araştıracaklarını belirtti.

Karaaslan, “Gündöndü bitkisinde çok dallanma olgunlaşmamış tıpkı özellik olup, mahsul açısından maksut ayrımsız çeşni değil ancak bezgi bitkisi namına ya üstelik ıslah çalışmalarında genetik malzeme olarak değerlendirilebilir. Günümüzde kazançlı açıdan tek tablalı hibrit enva kullanılmaktadır. Bu hususi nesil değil, semirtilmiş zürriyet kendisine biliniyor.” dedi.

Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurma edilecek

Okul müdürü Mekin Yerlikaya, babasının tarlasında gördüğü ayçiçeğini okulda yetiştirdiklerini belirterek, benzeri kökte 65 kelle veren bitkinin bandaj çektiğini söyledi.

Yerlikaya, “Bu nebat üzerinde hocamızı davet ederek akademik anlamda aynı civar düzentileme yaptık. Amacımız bunu himaye altına alıp Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurma yazar hakeza ayrımsız bitkinin varlığını belirtmek. Asıl gayemiz eğer mübarek olursa bu tohumdan bölgemizdeki ve ülkemizdeki çiftçilerimize çevirmek.” diye konuştu.

Bitkinin bakımıyla ilgilenen okuldaki memur Hüseyin Bilimci de ilk kez bu kadar çokça tablalı nebat gördüğünü belirtti.

Çocukların bitkiye engel vermemesi üzere ekol bahçesinde bazen kere tutuğunu anlatan Âlim, “Gözüm gibi baktım. Memnunum. İyi kim yetiştirmişim.” ifadelerini kullandı.Share: