Diyarbakır’da belde dostu okul kişi enerjisini üretecek

Milli Yetişek Bakanlığının “Ana Eğitimde Yer Dostu 1000 Ekol” projesi” kapsamında kurulan çağ enerjisi sistemi yardımıyla Diyarbakır Muazzez Beran Ortaokulu öz enerjisini üretmeye başlayacak.

Vali Gökhan Aydıner Mesleki ve Ustalık Lisesi Cümbüş Elektronik Teknolojileri alanı öğretmenleri ve öğrencileri marifetiyle kurulumu yapılan sistemin bakımını bile gene öğrenciler gerçekleştirecek.

Sistemin faaliyete geçmesiyle almanak sayı farkı enerji tüketimi 44 bin 165 kwh olan okulun ortalama 48 bin 180 kwh erke üretmesi bekleniyor.

Okulda devir enerjisi sisteminin kurulmasıyla ait düzenlenen çalışmaları inceleyen İl Milli Eğitim Bilimi Müdür Muavini Uca Deniz Kazı, gazetecilere, site genelinde altyapısı akla yatkın olan parçalanmamış okullara gündüz enerjisi santrallerinin patika liseleri yoluyla kurulacağını, periyodik bakımlarının de esasen iz liselerince yapılacağını söyledi.

Yıllardır sanayide eksikliği dile getirilen kalifiye ara eleman sorununun dahi bu projeyle çözüme kavuşacağını belirten Deniz Kazı, “Vali Gökhan Aydıner Mesleksel ve Maharet Lisesi cümbüş-elektronik alanı öğretmenleri ve öğrencileri marifetiyle kurulumu gerçekleştirilen ‘gündüz enerjisi santrali’ toptan enerji kriziyle birlikte kalan erke ihtiyacının karşılanmasında yönelinen alanlardan biri. Şehrimizde önümüzdeki yıllarda bu alanda kalifiye mesafe elemana gerekseme duyulacaktır. Burada uygulayarak öğrenen öğrencilerimiz söz konusu ihtiyacın karşılanmasında kebir bir alengir üstlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Deniz Kazı, Vekillik olarak sunu ana amaçlarının de bu olduğunu dile getirerek, meslek liseleri kendisine ihtiyaç duyulan seçkin alanda kalifiye personel yetiştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Bu çalışmalarla yer büyük kazancın bu okullardan mezun olan öğrencilerin alanlarında kusursuz birer personel namına aksiyon hayatına erken bire bir şekilde başlaması olacağını anlatan Deniz Kazı, projede düzlük alan öğrencilerin benzeri zamanda ücret birlikte kazandığını kaydetti.

Akbaş, kazanma ve kazandırma akıllıca olan çalışmanın hem doğaya hem mutluluk ekonomisine hem dahi hisse senedi gücü piyasasına kazanım sağlayacağını belirtti.

Projede yer alan Ilbay Gökhan Aydıner Mesleksel ve Beceri Lisesi öğrencilerinden Bayram Ayı Dağtaş, öğrendikleri bilgileri uygulamaya geçirmenin kendileri amacıyla çok büyük olduğunu belirterek, öğrenirken dahi tıpkısı yandan mal kazandıklarını söyledi.Share: