Diyarbakır’da 1,2 milyon dekar arazide modern sulama sistemi kullanılıyor

Diyarbakır’birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle ve çiftçilerin özlük imkanlarıyla kurulan basınçlı sulama sistemleriyle bugüne büyüklüğünde 1 milyon 200 bin dekar ekincilik arazisi çağcıl sulama sistemine kavuştu.

Yaklaşık 7 milyon dekar tarım arazisiyle Türkiye’nin balaban zirai istihsal merkezlerinden olan Diyarbakır’birlikte sulanabilir 4 milyon 210 bin dekar arazinin suyla buluşması amacıyla Azamet Su İşleri (DSİ) aracılığıyla ölçülü çalışmalar bitmeme ediyor.

İlde DSİ vasıtasıyla hayata geçirilen sulama projeleri ve vatandaşların zat imkanlarıyla kurdukları sistemlerle bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon dekar tarım arazisi suyla buluşurken, bunun 1 milyon 200 bin dekarına basınçlı sulama sistemi kuruldu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, AA muhabirine, Vekâlet yerine sulama projelerini önemsediklerini belirterek, çiftçinin daha erdemli gelir elde edebilmesi üzere kontrollü tarımın uygulanması gerektiğini söyledi.

Ecdat, kirli tarımda basınçlı sulama sistemlerinin önemine işaret ederek, bu sistemlerin bitkinin gelişimini ve verimini artırdığını, su tasarrufu sağladığını, ölçüsüz sulamanın toprağa verdiği zararı önlediğini, çiftçinin maliyetini düşürdüğünü kaydetti.

Bakanlığın 2006’dan bu yana ilde sunduğu desteklere değinen Atalar, “Sağladığımız desteklerle bugüne kadar kısaca 300 bin dekar alanı basınçlı sulama sistemlerine kavuşturduk. Toplam 68 milyon teklik armağan ödemesi yaptık. Bundan 2 bin 135 çiftçimiz faydalandı. Nedeniyle 300 bin dekar alanda alçak anlamda su ve enerji tasarrufu sağlandı.” dedi.

Diyarbakır’dahi toplanmış 1,5 milyon dekarda sulama yapıldığını, bunun yaklaşık 1 milyon 200 bin dekarının basınçlı sulama sistemleriyle sulandığını dile getiren Ecdat, bu 1 milyon 200 bin dekar salma sulamayla sulanmış olsaydı 2 milyar 600 milyon metreküp suya ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Atalar, “Bu sistemlerle Diyarbakır’de kısaca 1 bilyon 300 milyon metreküp akarsu tasarrufu sağlamış oluyoruz. Suyun gelişigüzel damlası ehemmiyet bildirme ediyor. Heba edilecek, müsriflik edilecek ayrımsız felç suyumuz namevcut. Dolayısıyla Diyarbakır’birlikte hep çiftçilerimiz basınçlı sulama sistemine geçecek.” diye konuştu.

“Faydalarının görülmesi üstüne kişi imkanlarıyla de bu sistemleri kurmaya başladılar”

Sonuç yıllarda dünyada olduğu gibi ülkede de kuraklıkla ilgili risk ortamının bulunduğunu anlatan Atalar, bu soy durumlarda suya mahsus ihtiyacın daha da arttığına dikkati çekti.

Atalar, eldeki suyun daha titiz kullanılması gerektiğine değinerek, basınçlı sulama sistemleri ile sudan artırım sağlandığını, bu sistemle tıpkı akarsu miktarı ile salma sulamaya bakarak tıpkı arazinin iki katının ıslak olduğunu belirtti.

Kuraklık riskinin bulunduğu dönemlerde depolardaki suyun elan birkaç tüketilmesinin önem taşıdığını ifade fail Ecdat, bunun de yegâne yolunun basınçlı sulama sistemleriyle düzensiz tarımın yapılması olduğunu söyledi.

Basınçlı sulama sistemlerinin çiftçinin maliyetinde ciddi düşüş sağladığını, verimi artırdığını anlatan Ecdat, “Çiftçiler, bunun faydalarının görülmesi üzerine verdiğimiz hibelerle kurulan sistemlerin çokça henüz üzerinde öz imkanlarıyla birlikte bu sistemleri kurmaya başladı. Bu zihin burada oluştu.” şeklinde konuştu.

Atalar, Vekillik kendisine seçme sene 20 ila 30 bin dekar arazide çağdaş sulama sisteminin kurulmasına müteveccih çiftçilere bağış bindi sunduklarını kaydetti.

“Bölgemiz üzere iri aynı iyilik”

Bismil ilçesinin rustik Babahaki Mahallesi’nde ekinci Temiz Hamidi, kestirmece 2 bin dekar arazisinde dönüşümlü namına pamuk, akdarı, buğday ve yasmık yetiştirdiğini söyledi.

Daha geçmiş kuyu suyuyla başladığı karışık tarımı akıbet 3 yıldır DSİ’nin hizmete aldığı sulama kanalından sağladığı akarsu ile sürdürdüğünü dile getiren Hamidi, “Bu, bölgemiz amacıyla büyük tıpkı kayra. İnşallah bilcümle araziler bu şekilde suya kavuşur.” dedi.

Hamidi, tarlasının bire bir kısmına mevhibe desteği, benzeri kısmına dahi özlük imkanıyla basınçlı sulama sistemi kurduğunu, idraksiz kalan arazisine da basınçlı sulama sistemi kurmayı hedeflediğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığının basınçlı sulamada yüzdelik 50 teberru desteğinin şanlı olduğunu dile getiren Hamidi, “Verimi artırdığı, maliyetimizi ciddi anlamda düşürdüğü için bize kazanım sağlıyor. Bu da tığ çiftçileri bahtiyar ediyor.” diye konuştu.

“Arazimin tümünde basınçlı sulama sistemine görevlendirmek istiyorum”

Kırsal Ofköy Mahallesi’nde maraba İrfan Karaaslan ise 3 bin dekarda pamuk, 400 dekarda dahi akdarı yetiştirdiğini belirtti.

Tarlasının 1200 dekarında basınçlı sulama sistemi kurduğunu ve çok faydasını gördüğünü anlatan Karaaslan, şöyle konuştu:

“Arazimin tümünde basınçlı sulama sistemine sarkıtmak istiyorum. Yabani sulamada toprağın bilcümle minerali suyla gidiyor. Bu sistemde basma suyla akmıyor, arazide kalıyor. Suladığınız bölgeye basınçlı sulamayla 12 saat, vahşi sulamayla 24 saat akarsu isnat etmek zorundasınız. Akarsu ihtiyacı olan bölgeye dernekevi olarak da su verebiliyorsunuz. Aldığım 5 sene sıfır faizli krediyle 800, kendi imkanımla dahi 400 dekar arazime basınçlı su sistemi kurdum. Bu desteklerden dünya Bakanımıza teşekkürname ediyoruz. Herkese tazyikli su sistemi kurmasını başvuru ederim.”Share: