Diyarbakır haberi | Mudanya Belediyesi Antika Kenti Çalışmalarında Myrleia Şehrinin Talih Duvarlarına Ulaştı

Mudanya Belediyesi; yerleşim alanın geçmiş kurulduğu düzlük olan, 2 bin 700 yıllık Myrleia-Apemeia Antik Kenti’nde Bursa Müze Müdürlüğü aracılığıyla başlatılan kazı bilimsel kazı çalışmaları kapsamında belediyeye ilgili arazide kazı çalışmalarına başladı. Yapılan çalışmalarla Myrleia şehrinin sur duvarlarına ulaşıldı.

Mudanya Belediyesi’nin dahi kazı çalışması yürüttüğü 2 bin 700 almanak Myrleia Antik Kenti’nde Hars ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Bursa Kültür Varlıklarını Siper Mıntıka Kurulu’nun kararıyla Bursa Arkeoloji Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve nezdinde Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji bölümünün ilmî katkılarıyla yapılan taharri kazıları sonucunda açığa çıkarılan mozaiklerin korunması ve geleceğe taşınması için yenileme ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Şehremaneti eliyle yapılan çalışmalarla Myrleia şehrinin talih duvarlarına ulaşıldı. Çalışmaları durumunda inceleyen Mudanya Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, 8.yüzyılda ilk sömürge kenti olarak kurulan ticaretin merkezi konumundaki Myrleia’nın 700 hektarlık aynı alanı kaplayan şişman tıpkı kent olduğunu dile getirdi.

Türkyılmaz, “2015 yılında Bursa Kazı Bilimi Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarla açığa çıkarılan villa ve villaların içerisindeki mozaikler, Myrleia’nın çok koskocaman bir şehir olduğuna belen fail balaban veriler. Yalnızca Bursa değil, cemi insanlığın değerlerinden biri olan Myrleia’yı geleceğe hep gelişigüzel taşıyacağız. beherglas çalışmada Myrleia’nın kullanılmamış tıpkı sırrına ulaşıyoruz. Biricik bir amacımız var. Myrleia’yı umum ele vererek Mudanyamıza, insanlığa, hars ve tarihe vermek. Geleceğe tarihi benzeri imza kovmak. Destek veren, yardım koyan herkese teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Share: