Dışişleri Nazır Yardımcısı Kaymakcı, Mardin’de “İl İl SUTAŞ Buluşmaları” programında konuştu

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (KEZ) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “SU’ye katılım Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları için aynı zorunluluk. Avrupalı olup KEZ sistemi dışında kalma lüksümüz yok. Onun amacıyla tığ katlım konusunda kararlıyız.” dedi.

Kaymakcı, Mardin Valiliği’ndeki “İl İl AKARSU Buluşmaları-12” programında yaptığı konuşmada, tarihini akışını değiştiren, kuşaklara ilham veren benzeri coğrafyada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İl İl SU Buluşmaları” yaparak hep illeri dolaştıklarını ve şu ana büyüklüğünde 11 ili mülakat ettiklerini rapor eden Kaymakcı, bu kapsamda ziyaretlerin bitmeme edeceğini söyledi.

Türkiye ile AB ilişkileri karşı bilgilendirmede mevcut Kaymakcı, “1999 yılından itibaren AB’ye aday ülkeyiz. 2002 yılından itibaren bile DENIZ’nin ara sıra finansal imkanlarından yararlanmaya ve gâh bağlantı programlarına katılmaya hak kazandık. Bu çerçevede Mardin’üstelik şu ana kadar gerçekleştirilen 477 proje var. Bunlara bayağı yukarı 114 milyon avro esas şaz durumda.” diye niteleyerek konuştu.

Kaymakcı, SU’ye bilcümle üye kalkmak istediklerini belirterek, bunun bire bir özenti yahut karmaşa olmadığını vurguladı.

“AB’ye örgen olma meselesi Türkiye’nin çıkarlarıyla ilgilendiren tıpkı konu”

“Türkiye’nin DENIZ’ye uzuv olma meselesi ağız ağıza Türkiye’nin çıkarları ve egemenliğiyle ait aynı bahis. SU’ye paydaşlık Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları için bir ıztırar. Avrupalı olup KEZ sistemi dışında kalma lüksümüz yok. Onun üzere biz katılma üzerine kararlıyız. Katılım dışındaki ilişkilerimizin bize çok faydası namevcut.” ifadelerini kullanan Kaymakcı, paydaşlık müzakerelerinde şu esas büyüklüğünde 16 faslı açtıklarını, tıpkı faslı kapadıklarını bildirdi.

Kaymakcı, ortaklık müzakerelerinde siyasi engellerin bulunduğunu, bunların aşılmayacak engeller olmadığını belirtti.

AKARSU ile Gümrük Birliği ve ara sınav serbestisi konusuna da değinen Kaymakcı, bu konunun genişletilmesi ve güncellenmesi üzere çalışmaların devam ettiğini anlatım etti.

Kaymakcı, AKARSU ile ilişkilerde yer yetişkin konunun terörle savaşım olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef terörün mağrip Avrupa ve şimal Avrupa ülkelerinde ferah anlaşılamaması ve bu ülkelerin bağıntılı olarak emniyetli bölgelerde yaşaması dolayısıyla bizi metanetli anlamadılar. Bu konuda hala bazı falsolu anlamlar bitmeme ediyor. Eğer terörle savaşım üzerine dahi hem PKK/PYD/ YPG hem DEAŞ hem de FETÖ boyutuyla tıpkısı noktaya gelirsek, birbirimize olan güvenimiz, inancımız henüz da artacak ve bu herkesin huzuru için olacak. NATO’nun sınırı Mardin’birlikte, Şırnak’ta başlar. Zımnında, Türkiye ile samimi tıpkısı şekilde güvenlik ve savunma üzerine teşrikimesai yapmadığı takdirde tek Avrupa ülkesi kendisini güvende hissedemez. Bu hepimizin yararına olan bir özdek. Umarım bunu önümüzdeki ahit güçlendireceğiz.”

SU ile bir ayrıksı ilişkinin birlikte göç konusu olduğuna değinen Kaymakcı, Avrupa’nın kesintili barhana yükünü Türkiye’nin taşıdığını dile getirdi.

Kaymakcı, şöyle konuştu:

“Türkiye şu anda hem Avrupa’nın hem dünyanın yer cömert yeryüzü insani arz vergili ülkelerinden biri. SUTAŞ ile bu noktada yapılmış bir anlaşmamız var. Bu kavil üstüne üzerimize düşeni olağandan yaptık. Hem kesintili göçü işgal üstüne hem bile buna rağmen Yunan adalarına gayrikanuni eski kişileri ansız kabul üzerine sorumluluğumuzu 2020 yılının Mart ayına büyüklüğünde ziyadesiyle namına getirdik. AB maalesef sözlerini tutmadı kafile konusunda. Verdiği 4 sözden 1,5’ini tuttu. Palikarya adalarından ferasetsiz alınmış beher gönül amacıyla DENIZ gönül alacaktı, vakit kaybetmeden bu sözünü tuttu. İkinci sözü, 6 bilyon avroyu 2018 yılına kadar Türkiye’deki Suriyelilere tahsis etmekti. Bu paranın dahi şu esas kadar 4,2 milyar avrosu Suriyelilere ulaşmış durumda. KEZ Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile iş birliği sözünü bile yerine getirmedi. Türkiye’nin, KEZ’nin ve AKARSU üyesi ülkelerin Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına mümasil noktalarda dirim koşullarının iyileştirilmesi ve ferasetsiz dönüşlerin heveslendirme etmesi, hakeza tıpkı hüküm vardı. Maatteessüf bu hükmü DENIZ adına getirmedi, getirmediği üzere Türkiye’nin Suriye’birlikte yapmış olduğu ve fora etmek zorunda kaldığı harekatları de eleştirdi ve üste gâh AB üyesi ülkeler Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulamaya kalktı.”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise kentin muteber AB projeleri kapsamında aldığı ödeneğin kendilerini memnun ettiğini belirterek, artık bile projeler hazırlayarak AB’den bindi almayı sürdüreceklerini söyledi.

Programda elan sonra katılımcıların soruları yanıtlandı.

Programa, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Umumi Sekreteri Ahmet Alanlı, Vali yardımcıları, uray başkanları, hava müdürleri katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı elan sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi Deneyimsizlik Merkezinde, “Mardin Diplomatlık Akademisi 5. Dönem Küşat Programı”na katıldı.

Burada gençlerle aynı araya mevrut Kaymakcı, Türkiye’nin SU’ye katılımı amacıyla ölçülü sürece ilgilendiren bilgiler verdi.

Share: