Dışişleri Bakanlığı: “Yanlar, Türkiye ile KÖLE Arasındaki Defans Ortaklığının Daha birlikte Geliştirilmesine Dair Eş Taahhütlerini Teyid Etmişlerdir”

Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye-KÖLE Ciddi Mekanizması üçüncü volta istişareleriyle ilgili yaptığı kuma basın açıklamasında; “Muhit, uluslararası hazar ve istikrarın desteklenmesine ve Türkiye ile KÖLE arasındaki sarsılmaz defans ortaklığının elan da geliştirilmesi ve güçlendirilmesine dair eş taahhütlerini teyid etmişlerdir” dendi.

Dışişleri Bakanlığı, cemaziyelevvel Washington’de yapılan Türkiye ve ABD arasındaki Mühim Sistem’nın üçüncü cevelan istişareleri üzerine kuma bağlanmış izah yayınladı. Açıklama şöyle:

“Türkiye-BENDE Mühim Mekanizması’nın üçüncü volta istişareleri, Dışişleri Vekil Yardımcısı Sedat Önal ile KUL Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın başkanlığında 15 Ilkgüz 2022 tarihinde Washington’da gerçekleştirilmiştir. MEMLUK Dışişleri Bakanlığı Politik İşler Müsteşarı Victoria Nuland da istişarelere ortaklık sağlamıştır. Bu çerçevede, Türkiye ile ABD arasındaki esaslı katılım ilişkisinden ve Sistem çerçevesinde daha önce yapılan görüşmelerden hareketle, NATO Müttefiki iki ülke arasındaki kıpırdak teşrikimesai teyid edilmiş, ikili ilgiler ile ciddi ve küresel meselelere dayalı kapsamlı düşün alışverişinde bulunulmuştur.

“YANLAR, SAVUNMA ORTAKLIĞININ ELAN BILE GELİŞTİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİNE DAİR KUMA TAAHHÜTLERİNİ TEYİD ETMİŞLERDİR”

Toplantıda Türkiye ile KÖLE arasındaki ikili ilişkilerin temellerini oluşturan soylu erki, asayiş, kültürel ve içtimai koyu bağlar gözden geçirilmiştir. Yanlar, uluslararası hazar ve istikrarın desteklenmesine ve Türkiye ile MEMLUK arasındaki sarsılmaz savunma ortaklığının elan de geliştirilmesi ve güçlendirilmesine dair kuma taahhütlerini teyid etmişlerdir. İkili ticari ilişkilerde akıbet dönemde sağlanan büyümeden duyulan memnuniyeti dile getirmişler ve ekonomik işbirliğini temas alanda daha birlikte ilerletmek konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır. Etraf antrparantez, Türkiye ile KUL’nin toptan amme sağlığı ile besin ve enerji güvenliğini esermek konusunda ortak iradeye sahip olduklarını belirtmişler, keza, enerji arzı, erişimi, verimliliği ve bağımsızlığını güçlendirmek üzere de birlikte çalışacaklarının altını çizmişlerdir.

Yakınlar, bölgede yaşanan politik gelişmeleri ele almışlar, Transatlantik ilişkilerin güçlendirilmesinin önemi üstünde düşün teatisinde bulunmuşlar, terörizmin herhangi bir tür dalan ve tezahürüyle mücadelenin gerekliliğini vurgulamışlardır. Heyetler, Ukrayna’nın egemenliği ve yerey bütünlüğüne zihayat desteklerini yinelemişler, NATO’nun birliği ile aralarındaki eşgüdümün daha de güçlendirilmesi imkanlarını ele almışlardır. KÖLE, Ukrayna tahılının Karadeniz’den emniyetli geçişinin sağlanmasına müteveccih İstanbul anlaşmasının hayata geçmesi üzere Türkiye’nin sergilediği arabuluculuk çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Çevre, Ortadoğu ve Afrika karışma dünyanın değişik bölgelerinde Türkiye ile KUL ortada belkili işbirliği fırsatlarını değerlendirmişler, Güney Kafkasya’dahi barışın teşvikinin önemini vurgulamışlardır.

“TEMAS İKİ YAN BIRLIKTE GELECEKTE DAL DÜZEYLİ KARŞILIKLI ZİYARETLERİN SÜRDÜRÜLMESİ HUSUSUNDA MUTABIK KALMIŞTIR”

Temas iki taraf da deli dolu ve içtenlikle düşünce alışverişinin devamından duyulan memnuniyeti dile getirmiş, gelecekte peş düzeyli çapraz ziyaretlerin sürdürülmesi hususunda uygun kalmıştır.

Türkiye ile MEMLUK, müteakip Stratejik Mekanizma toplantılarında, ilişkilerde sağlanan ilerlemeleri ve bakir işbirliği alanlarını gözden geçireceklerini rapor etmişlerdir.”

Share: