Dışişleri Bakanlığı 2023 yılı bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

DÜRÜST Parti Antalya Mebus Eksiksizlik Çelik, “Bu dönemde vatandaşlarımız gittikleri ülkede itibarlı aynı ülkenin, güvenilir ayrımsız ülkenin, dünyada barışı sağlayabilecek ayrımsız ülkenin vatandaşı olmanın huzurunu yaşıyor.” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

AK Öğür Antalya Milletvekili Eksiksizlik Çelik, Türkiye’nin dünyada barışı sağlayan ve barışı tedarik etmek amacıyla önerileri olan, vizyonu, projesi olan, tahıl krizini çözen tıpkısı mevki olduğunu söyledi.

Büyükelçilerin, başkonsolosların, dışişleri mensuplarının gittikleri ülkelerde Türkiye’yi en evire çevire şekilde temaşa ettiğini belirten Polat, “Bu dönemde vatandaşlarımız gittikleri ülkede itibarlı tıpkısı ülkenin, emin ayrımsız ülkenin, dünyada barışı sağlayabilecek tıpkısı ülkenin vatandaşı olmanın huzurunu yaşıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgesinde de barışı sağlayan tıpkı talih olduğuna dikkati çeken Çelik, ” Türkiye örneğin; 2015’ten sonraları mahsus, 2015’ten ilkin duyulmayan ‘Gökçe Vatan’ kabil elimizde bir terim vardı. Hangi askerlerimiz tarafından ne dahi Dışişlerimiz eliyle denizlerdeki haklarımızdan bahsedilmiyordu ama deminden imdi Mavi Vatan’üstelik haklarımızı hem diplomatik alanda hem güvenlik alanında hem savunma alanında koruyabilen aynı mevki haline geldik.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, sözüne güvenilen benzeri dış siyasa yürütüyor”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Katarakt, belirsizliklerin arttığı, öngörülebilirliğin azaldığı, ayrımlı bölgelerde ortaya sâdır kriz ve ihtilafların hazar ve istikrarı gözdağı ettiği aynı dönemde Türkiye’nin sözü dinlenen ve sözüne güvenilir benzeri büyüklük olmayı temin eden ayrımsız aut siyaset yürüttüğünü söyledi.

Küresel ölçekte yaşanılan olayların büyük çoğunluğunun Türkiye’nin mümasil coğrafyasında meydana geldiğine işaret fail Katarakt, şunları kaydetti:

“Bu çatışmaların kat açtığı mesail bitişik ülkelerle gelişigüzel yeryüzü çokça bizi etkilemektedir. Böylesi kaotik ayrımsız ortamda, Türkiye, çok şükür aynı geçim ve hamaset adasıdır. Türkiye, yürüttüğü çok boyutlu ve kapsayıcı aut politikayla lehçe ve küresel etkisini arttırırken, kurulacak denklemlerde hesap dışı bırakılamayacak tıpkısı mevki durumuna gelmiş, özellikle Ukrayna- Rusya Savaşı’nda sulh amacıyla samimi iradesini ortaya koyan, gelişigüzel iki devletle görüşebilen bir tane devlet olarak diplomasinin merkezi olmuştur. Türkiye diplomaside entrika ağını eksiksiz dünyaya genişletmiş, yüksek düzeyli ve lehçe iş birliği mekanizmalarıyla dış siyasa araçlarını çeşitlendirmiştir. Konfedere Uluslar ve haddinden fazla cepheli kuruluşlarda avangart cila üstlenmiş, patırtı çözümü ve mesafe buluculukta işaret ergin, göç yönetimi, insani ve kalkınma yardımlarında adamlık onurunu esirgeme kararlılığında olmuştur.”

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 13 HDP’li vekil için türe ihlali vermesi yenilir yutulur kabil değil”

HDP Mersin Saylav Rıdvan Turan, aut yöntem alanındaki bildirme palavra sözün “aut yöntem siyasetin üstündedir” sözü olduğunu söyledi.

İktidarın “Bunlar bizim millî çıkarımız” ifadesini eleştiren Turan, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bugün 13 HDP’li icra vekili için 18’inci maddeden doğruluk ihlali verdi; yenilir yutulur kabilinden değil. Demin, bu memleketin millî çıkarı falan değil; bu sizin iktidarda kalma birey havlinizin yaratmış olduğu şeydir.” dedi.

İYİ Tümen Isparta Mebus Aylin Korkusuz ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’hangi geçişle azamet kurumlarının işlevsizleştirildiğini, kırtasiyecilik ve amme atamalarında genişlik muhteşem kriterin liyakat değil, iktidara yordam olduğunu savundu.

Sistem değişikliğinden Dışişleri Bakanlığının birlikte payına düşeni aldığını ileri süren Bıçkın, “Türkiye’da dış politikayı yönetmen ve yönlendiren çalım Bakanlığınız olmalıyken tek karar mercii maalesef artık Cumhurbaşkanlığı oldu.” değerlendirmesini yaptı.

“Göçmenler ülkemizin geleceğini zılgıt eden yeryüzü balaban konulardan biri olacaktır”

CHP Antalya Milletvekili Cavit Münezzeh, Türkiye’nin konuşu anlamda çokça zorlu bir süreçten geçtiğini ve iktidarın, soylu erki sıkıntıları dış güçlere bağladığını söyledi.

Türkiye’deki göçmenlerin sayısının arttığına dikkati calip Salt, “Şayet bu konuya sıradan bir hal bulamazsak ülkemizin geleceğini gözdağı fail arz balaban konulardan biri olacaktır.” dedi.

Bazı illerde ve ilçelerde Suriyeli sayısının oradaki Türk vatandaşı sayısından aşkın olduğunu argüman eden Katışıksız, şu ifadeleri kullandı:

“Maatteessüf, nefer de çabuk tıpkı şekilde ilerliyor, bunun önüne zahir geçilir bilmiyorum. Vekillik sunumunda, Sayın Nazır ‘530 bin Suriyeli anlayışsız döndü’ şeklinde bire bir miktar verdi. Tabiatıyla ki bu benzer yetişkin ancak şurası üstelik iskandil etmek geçişsiz; alelhusus, Suriyeliler Türkiye’ye geldikten sonra takkadak doğum yöntemiyle ne büyüklüğünde çoğaldılar? Yani, 530 bin kişinin kafasız gönderilmesi olumlu tıpkı adım ancak daha da desteklenerek, henüz de heveslendirme edici yöntemlerle bu sayının artırılması gerekir.”

Share: