Devir para dolandırıcılarının beyin almaz yöntemi, 220 kişiyi kıygın ettiler

Devre mal sahiplerini ecnebi yatırımcı vaadiyle kandıran, paravan şirkete çağırdıkları mağdurları oyalayıp onlardan bihaber telefonlarına hareketli bankacılık uygulaması yükleyerek cesaret çeken ve parayı öz hesaplarına aktaran 34 şüpheli, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir’de düzenlenen eş anlı operasyonla yakalandı.

Edinilen bilgiye bakarak, paravana iştirak kurup çevrim servet sahiplerini dolandıran şüpheliler polis güçleri ekipleri vasıtasıyla takibe makbuz. Şüphelilerin, paravana ortaklık üzerinden çevrim para sahiplerini arayıp, sahibi oldukları devir mülkleri yabancı yatırımcılara erdemli fiyatlara satabileceklerini söyledikleri, bu kişileri atılganlık icat etmek üzere kurdukları paravana şirketlere çağırdıkları ve burada müştekilerin telefonlarına onlardan bilgisiz cıvıl cıvıl bankacılık uygulaması yükleyip, kredi çektikleri belirleme edildi. Bir zamanda dolandırıcıların, çekilen kredileri kişi hesaplarına aktardıkları ve tekrar cüret tasarlamak adına apayrı illerde tembel durumda kâin çevrim mülklere dair satış mukavelesi imzalattıkları belirlendi. 220 kişiyi dolandıran 34 dalavereli, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir’de planlı eş anlı operasyonla yakalandı.

Şüphelilerin ikametleri ve 2 paravan şirket ofislerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, haddinden fazla sayıda dijital gereç, mağdurlara ait çok sayıda evrak, haddinden fazla sayıda şirkete ilişkin işaret, suçta geçer not telefonları, SİM kartları ve devir mal sözleşmeleri ele geçirildi.

7 nahoş tutuklandı

Gözaltına alınan 5 keleş ifadesinin arkası sıra başıboş bırakıldı. Kocaeli Adliyesi’ne gönderme edilen 29 şüpheliden A.A.,İ.U.İ., S.K., Z.Ö., H.T., Y. A. ve O.Z. isimli 7 keleş tutuklandı. – KOCAELİ

Share: