Depremzedenin çaresizliği: Ailesinden 100 kişiyi kaybetti

Depremzedenin çaresizliği: Ailesinden 100 kişiyi kaybetti

-Gözyaşlarına boğulan depremzede Mustafa Argus:

– “Kayseri halkına düşünceli ve iyilikçi olmalarından ufuk haddinden fazla teşekkür ediyorum”

KAYSERİ – Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 2 depremde 100 yakın tanıdığını kaybeden depremzede Mustafa Argus, Kayseri’de ayrımsız vatandaştan gördüğü desteği anlatırken, gözyaşlarına hakim olamadı. Depremzede Mustafa Argus, “Kayseri halkına izanlı ve hayırsever olmalarından kıran çokça teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana mevrut 7.7 ve 7.6’lık depremden binlerce vatandaş etkilendi. Depremden etkilenen vatandaşlardan bazıları Kayseri’de mevcut yurtlara yerleştirildi. Kayseri’de yurda yerleşen ve Kahramanmaraş’ta depremi birebir zihayat Mustafa Argus da, depremde 100 yakınını kaybetti. Yer Sarsıntısı sırasında evde olduklarını ve yakarış ederek, kanepenin kenarında beklediklerini söyleyen Mustafa Argus, “Gece saat 4 civarıydı. Dallar çabucak ‘baba hareket oluyor’ dediler. Süratle yanıma koştular, birbirimize sarıldık. O sırada depremin geçmiş başlarını tığ hissetmemişiz. Henüz sonradan kamu duracak diyerek beklerken, birlik duruyor kabilinden oldu. Ondan sonradan neymiş kıyamet kopuyordu. Bu şeb olan ikinci sallanmada 15 saniye sürdü. Henüz sonra biz tekbir getirerek, çocukları aynı kanepenin kenarına aldım. Burada devletimizin yaptığı tatbikatlar aklıma geldi. Eğer o tatbikatları görmesek ihtimal hariç kaçacaktık. Elimizi başımıza koyduk ve depremin durmasını bekledik. Elan bilahare apartmandan çıktık. Elan sonraları bir sarsıntı elan oldu. Saat 4.25 sıralarında tıpkısı biz arabaya binerken tıpkı zelzele daha oldu. Birinci dönüş arabayı gereksiz araziye çektim. Tıpkı zaman arabada girmek durumunda kaldık. Karla tuhaf yağmur yağıyor. Ruh yok. Yakıtımızda kısıtlıydı” ifadelerini kullandı.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Kayserili benzeri vatandaşın kendisine apotr olduğu anları anlatırken, gözyaşlarına boğulan Argus, “Bir Numara periyot öğleden sonradan yakınlarımızı aramaya gittik. Yeğenim kullanılmamış evlenmişti. Komşumuz vardı nazar yıpranmamış evlenmişti. Depremde hayatlarını kaybettiler. Bilgisizlik ve Spor adına toplamda 23 arkadaşımızı kaybettik. Değişik akrabalarımız ve arkadaşlarımızdan de 100’e andıran kişiyi kaybettik. Cenabıhak kimseye bu felaketi yaşatmasın. Benim ve çocuklarım psikolojik olarak iyi değiliz. Akşam üstelik sunma ufak benzeri şeyde irkiliyorum. Anca tıpkı psikolojik titreyiş yaşadım. Hareket hatırat aklıma geliyor. Çokça baskı benzeri ebat, çocuklarımı ben Kayseri’ye bırakmıştım. Tekrardan Kahramanmaraş’a gittim. Zat yakınlarımın başında durup durup, onları gerileme altından çıkartmaya çalıştık. Çıkarttığımız oldu. Kaybettiğimiz oldu. Cenabıhak’ım Türk milletime ayrımsız elan hakeza bir öfke yaşatmasın. Kayseri’ye geldiğimde tıpkı arabaya belen ettim. Arabanın için haddinden fazla ateş durumdaydı. Onu yıkatmak istedim. O işaret ettiğim arkadaş ‘beni takip et’ dedi. Beni yıkamacıya götürdü. Yıkama parasını birlikte verdi. Biz hakeza şeylere menus değiliz. Bizim buna ihtiyacımız namevcut amma Kayseri halkına ihatalı olması ve vergili olmalarından kontekst çok teşekkürname ediyorum. Arabamı götürdüler. Yıkama parası bile almadılar. ‘Ağabey eski olsun’ dediler. Tanrı razı olsun bu milletten bu budun yıkılır mı?” şeklinde konuştu.

Share: