Depremzedeler Çorum’daki yurtlara yerleştirilmeye başlandı

Depremzedeler Çorum’daki yurtlara yerleştirilmeye başlandı

ÇORUM – Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan vatandaşlar, Çorum’daki Kredi Yurtlar Kurumu’na getirilmeye başlandı.

Deprem bölgesinden bugüne büyüklüğünde getirilen kısaca 100 yaşama işlemlerinin arkası sıra Eti Öğrenci Kız Yurdu’na getirilerek yerleştirildi. Cahillik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlayan, KYK yurduna getirilen depremzedelerle yakından ilgilenerek geçmiş olsun dileklerini ilettti.

Kahramanmaraş merkezli ülkemizi sarsan iri bire bir depremin yaşandığını hatırlatan Toyluk ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, “Martir olan vatandaşlarımıza Amllah’tan rahmet, yaralılarımıza Allah’tan şifalar diliyoruz” dedi.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü namına Valilik koordinasyonunda bölgeye yönelik çalışmaların bitmeme ettiğini anlatan Çağlar, bölgeye 6 tır insancasına yardım malzemesi gönderdiklerini, iki aracın kesim halkının tahliyesini sağladığını, 100 gönüllünün ise Kahramanmaraş’ta görev yaptığını söyledi.

Yer Sarsıntısı bölgesinden yapılan tahliye işlemleri nedeniyle Il koordinasyonunda Hitit Kız Yurdu’nu hazırladıklarını açıklayan Çağlar, “Burada vatandaşlarımız kalmaya başladılar. Bunların herhangi bir kalem ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyetlerimizi yönetiyoruz. Yurdumuzda psikologlarımız, toplumsal çalışmacılarımız, diyetisyenlerimiz, deneyimsizlik liderlerimiz 7/24 saat depremzedelerimizle alay malay beraberler. Rastgele makule çalışmayı yürütüyolar. Gine ülkemize, milletimize esbak olsun diyoruz. Bütün birlikte bu afetin üzerinden milletçe kalkacağımıza inanıyoruz. Bu zor günlerin üstesinden karışmak içinde çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Depreme uykuda yakalandıklarını anlatan Mevlüt Polat ise, “Evimiz yıkıldı. Bizde buraya sığındık. Korktuk. Evi ayrılma ettik. Sokaklara döküldük. Bulunduğumuz yerde kapsam çok kötüydü. Binalar uçmuştu” diye niteleyerek konuştu.

‘Annem üzerime kapandı’

Yer Sarsıntısı bölgesinden gelen Muhammed Özal Polat, “Gece uyurken sarsıntı ile uyandım. Annem üzerime kapanmıştı. Sonra annem abilerimin durumunu kontrol etti” ifadelerini kullandı.

Share: